Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
10. února 2010 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Projekt Opencard vznikl asi na počítači majitele firmy Haguess

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Projekt Opencard si zřejmě hned na začátku ušila na míru firma Haguess. Materiály s podmínkami pro budoucího provozovatele karty, které v roce 2006 radním předložil magistrátní odbor informatiky, vznikly na počítači majitele Haguessu Jaroslava Turka. Uvedené dokumenty se přitom staly jedním ze základů pro výběrové řízení.

Upozornil na to server iDNES.cz. Původ materiálů prý dokazuje historie počítačového souboru, na niž v úterý upozornila zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS). "Když si v elektronickém souboru podkladů, které radním předložil odbor, rozkliknete jeho vlastnosti, zjistíte, že je nevytvořil odbor, ale že vznikl na počítači pana Turka," řekla Ryšlinková. Dosud se mělo za to, že materiál vytvořila firma Allshare, která je však personálně s Haguessem propojená. Ve vedení obou firem sedí podnikatel Turek.

Přečtěte si rozhovor s Jaroslavem Turkem


Ryšlinková upozornila i na to, že dokument údajně z pera Haguessu je nápadně podobný dokumentu, který pro magistrát vypracovávala Allshare. To Haguess popírá. Podle ředitele společnosti Haguess Petra Stránského je tvrzení Ryšlinkové nepravděpodobné. "Haguess určitě pro Allshare nic takového nedělal. Příloha k tisku, který projednali radní, byla jen doplňující materiál, který oni neschvalovali, měl jen ilustrovat, jak se takový projekt chová," řekl Stránský. Jak se Turkovo jméno do vlastností dokumentu dostalo, prý neví. "To lze jen těžko říct, Haguess pro Allshare nikdy nic nevypracovával," uvedl Stránský.

Kritizovaný pražský projekt Opencard už zkoumaly tři prověrky. První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové.

Auditoři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu nebo na nevýhodné smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess. Některé závěry se ale liší, jeden posudek se domnívá, že Praha porušila zákon o veřejných zakázkách, druhý toto tvrzení vyvrací. Praha se v současnosti chce pokusit projekt zachránit, jedná například o vstupu bankovního partnera.

Ryšlinková v prosinci loňského roku podala kvůli opencard trestní oznámení. Policisté začali s prověřováním Opencard letos koncem ledna. Pražský primátor Pavel Bém projekt hájí, v neděli uvedl, že město je jen pár hodin od podpisu dodatku ke smlouvě, který zaručí ekonomickou výhodnost karty.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!