2. června 2012 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prokleté evropské peníze. Rath je jen dalším z řady obviněných

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

PRAHA Policejní razie na dotačním úřadu v Ústí nad Labem je jen dalším důkazem toho, že při rozdělování evropských fondů v Česku vládne korupce. Kriminalisté řeší stále více případů poškozování zájmů Evropské unie a o úplatkářskou kauzu ve středních Čechách, která vyústila ve stíhání bývalého hejtmana a poslance Davida Ratha, už se zajímají i vyšetřovatelé z Bruselu.

Když Leo Steiner před týdnem poukázal na systematické tunelování evropských fondů, zmínil se o tom, že podávat další trestní oznámení na krajské politiky je zbytečné. Protikorupční policie jich má prý na stole spoustu. A měl pravdu.

„Můžeme uvést, že náš útvar se v loňském roce se zabýval dvaceti věcmi, které se týkaly případů souvisejících s ochranou zájmů Evropské unie. V těchto případech bylo obviněno celkem 23 osob, kdy šest spisů bylo ukončeno s návrhem na podání obžaloby,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Jaroslav Ibehej z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

VŠE O KAUZE DAVIDA RATHA NEJDETE ZDE

Letos se protikorupční policie zabývá šestnácti případy rozkrádání evropských peněz, z čehož obvinila šestnáct osob. „Co se týká konkrétních případů, tak z taktických důvodů bychom opravdu neradi konkretizovali, jakými věcmi se zabýváme,“ podotýká Ibehej.

Krade se na jihu...

Jako příklad ale mluvčí uvádí stíhání tří vysokých úředníků za rozkrádání operačního programu Jihozápad, kteří jsou podezřelí z neoprávněného zvýhodňování žadatelů při čerpání dotací v hodnotě přes šest miliard korun.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD)

Policie prověřuje zakázky na severu Čech. Vedle Davida Ratha tak nyní padla pozornost také na ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou.

Konkrétně se jedná o bývalého ředitele úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jiřího Trnku a jeho bývalého podřízeného Martina Půlpytla, který šéfoval územnímu odboru implementace programu České Budějovice. Třetí stíhanou je ředitelka regionální rady Klára Böhmová. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let.

A uplácí se i na severu

Z korupce při poskytování evropských dotací byl obžalován také bývalý ředitel úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz. Společně s ním měli další tři spoluobžalovaní od žadatelů o evropské dotace vymáhat takzvané „desátky“ – úplatky ve výši deseti procent z dotace.

Jednoho z nich měli navíc i vydírat, protože úředníky uplácet nehodlal. Z korupce jsou obžalováni také tři další lidé, kteří měli obžalované uplácet.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejnovější obvinění středočeského exhejtmana a poslance Davida Ratha společně se skupinou sedmi úředníků a podnikatelů je tak jen dalším dílkem v mozaice pochybného nakládání s evropskými fondy. A to by mohlo přijít Českou republiku pěkně draho, protože případů už si začíná všímat Brusel.

Brusel: Chceme důkladné vysvětlení

O kauzu pochybného rozdělování evropských dotací ve středních Čechách se zajímá Evropský úřad pro potírání podvodů (OLAF) při Evropské komisi. Zakročit se zatím ale nechystá, čeká na průběh vyšetřování

Rozkrádání eurofondů

Podle poslední zprávy vyšetřoval OLAF v roce 2010 v Česku 10 případů podvodů při čerpání evropských fondů. To je více než na Slovensku (6) nebo v Maďarsku (7).

Před Českem ale můžeme nalézt sousední Polsko, ve kterém se evropský protikorupční úřad zabýval sedmnácti případy.

V počtu vyšetřování rozkrádání eurofondů ale bezkonkurenčně dominuje Bulharsko s 81 případy.

„V souvislosti s tímto případem zatím z naší strany neprobíhá žádné vyšetřování. Vše je v rukou českých úřadů,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Johan Wullt.

„S našimi českými partnery jsme každopádně v kontaktu a požádali jsme je o podrobnou zprávu ohledně ochrany zájmů EU a jejích fondů,“ tvrdí mluvčí.

Více se Evropská komise k případu zatím vyjadřovat nechce. Zapojení jejích vyšetřovatelů do Rathovy kauzy tak lze čekat až poté, co Brusel získá od Čechů podrobnější informace.

Regionální operační program Střední Čechy už ale pro jistotu zarazil vydávání dalších evropských peněz.

Téměř okamžitě po zadržení Davida Ratha o tom totiž rozhodl ministr financí Miroslav Kalousek kvůli hrozbě dalších manipulací.

Evropský úřad pro potírání podvodů

OLAF – ilustrační foto

Nezávislá vyšetřovací služba v rámci Evropské komise OLAF vyšetřuje podezření na podvody a další nesrovnalosti, které mají dopad na rozpočet EU.

Zabývá se případy korupce a dalších závažných pochybení pracovníků evropských orgánů. Byla založena 1. června 1999 a zaměstnává zhruba 500 lidí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!