Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prokleté opravy: na Karlův most se vrací dělníci

Česko

  12:39
PRAHA - Jsou to sotva dva měsíce, co se Praha vyhnula téměř milionové pokutě za zpackanou opravu Karlova mostu. Úřady nestačily o sankci rozhodnout včas a ministerstvo kultury delikt prohlásilo za promlčený. Teď se do jedné z nejvýznamnějších českých památek pustí dělníci znovu.

Nejdříve za sedm let bude dokončena oprava Karlova mostu. Jiné odhady hovoří dokonce o roku 2018 nebo 2020. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Musíme opravit klenbu pod Křižovnickým náměstím, zatéká do ní a hrozí její vážné porušení," říká náměstek primátora Antonín Weinert. Na vině jsou podle něj především dřívější archeologické průzkumy. "Původní betonová deska z 80. let byla na několika místech při průzkumech proděravělá. Hydroizolace už není funkční a stávající stav ohrožuje i severní stěnu Staroměstské mostecké věže," podotýká Weinert.

Lešení na Karlově mostě

Do oprav se chce město pustit v následujících týdnech. Má na to připraveno 36 milionů korun. "S pracemi nemůžeme otálet. Ve výběrovém řízení zvítězila brněnská firma, která nabídla nejlepší cenu a zároveň se zavázala opravy dokončit za 448 dní," doplnil náměstek.

Most zůstane průchodný
Chystaná oprava nebude mít podle památkářů žádný vliv na běžný "provoz" na mostě. "Turisté ani ostatní chodci tentokrát probíhající práce vůbec nepocítí, průchod nebude omezený," slibuje šéf odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek . Vedení města připouští, že ani zhruba za rok a půl, až havarijní opravy skončí, nebude vyhráno.  "Vidíme to možná i na 20 let," přiznává Weinert. Most totiž mimo jiné potřebuje vyměnit i 64 tisíc kvádrů v mostních obloucích. "To vyžaduje speciální pískovec," říká náměstek. Poslední velkou opravu podle pracovníků Národního památkového ústavu město zfušovalo. Dělníci například v drtičce zničili více než dvě stovky vzácných kamenů.


Mohlo by vás zajímat