9. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prokletí velvyslance bylo teatrální zlořečení, píše Samkové komora. Vede to k agresi, varuje ji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Advokátka Klára Samková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokátka Klára Samková. | foto: Yan Renelt, MAFRA

PRAHA Advokát se nesmí snížit ke komunikaci ve stylu na hrubý pytel hrubá záplata, protože je to v rozporu se stavovskou ctí. I těmito slovy odůvodnila Česká advokátní komora, proč potrestala známou právničku Kláru Samkovou. Vyplývá to z rozhodnutí, které mají Lidovky.cz k dispozici. Advokátka veřejně urazila tureckého velvyslance. Samková se se sankcí nesmířila, proti výroku stavovské organizace se odvolala.

„Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ častovala advokátka Klára Samková tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho. Kletbu na jeho adresu vyslovila v červnu 2016 před jeho ambasádou na pražské Ořechovce. K nevybíravému vyjádření advokátku podle jejích slov vyprovokovalo jednání velvyslance, jímž reagoval na předchozí vystoupení Samkové týkající se islámu.

Česká advokátní komora (ČAK) coby stavovský spolek vyměřila Samkové za její nedůstojné chování pokutu 25 tisíc korun. Podle kárného senátu komory se výrazně vzdálila způsobům, k nimž ji advokátní kodex zavazuje. Tedy přispívat k důstojnosti stavu. ČAK se Samkovou zúčtovala před necelými třemi měsíci. Lidovky.cz nyní získaly odůvodnění verdiktu, z něhož plynou podrobnosti přibližující důvody, jež komory k rozhodnutí dovedly.

„Jakékoliv projevy advokáta nemohou sklouzávat na úroveň rčení na hrubý pytel hrubá záplata. Kromě toho, že hrubá záplata projevující se stupňováním slovní hrubosti zpravidla nekontrolovaně ruku v ruce ústí v nepřípustnou fyzickou agresi, jsou takové projevy nepřijatelné právě pro svou nedůstojnost advokátnímu stavu,“ stojí v rozhodnutí, které mají Lidovky.cz k dispozici.

‚Povinnost sebeovládání a kontroly advokáta‘

Samková se v průběhu kárného řízení marně snažila přesvědčit komoru, že jen použila jazyk, jenž by byl pro ambasadora srozumitelný. Svůj exces se pak snažila vysvětlit jako nutnou reakci na vystupování velvyslance. Ambasador si totiž veřejně stěžoval na konferenci pořádanou v květnu 2016 v Poslanecké sněmovně, jejímž předmětem byla diskuse o islámu. Samková na semináři muslimskou víru přirovnala k nacismu.

Podle ČAK měla veřejné pohoršení velvyslance, který seminář demonstrativně opustil a na advokátku podal trestní oznámení, přejít se zdvořilostí. Samková je prý natolik zdatná v ovládání mateřského jazyka, že ve svém projevu mohla bez problémů skloubit zdvořilost s razancí. „Patrně pod vlivem excitace se však namísto k některé z diplomatických možností uchýlila k teatrálnímu zlořečení s urážkou velvyslance,“ lze se dočíst v rozhodnutí komory.

Demonstrace před tureckou ambasádou v červnu 2016, akce měla podpořit advokátku...
Podle šéfa kontrolní rady ČAK se Samková svým vystoupením před tureckou...

ČAK při svém rozhodování vyšla ze zásady, že advokát by se měl za každých okolností cítit vázaný kodexem svého stavu i mimo výkon praxe. „Důsledkem této extenze pro civilní život advokáta je povinnost sebeovládání a kontroly jednání a chování v situacích a ve věcech, v nichž mírné překročení společenské normy, případně i exces, má za následek obvykle jen morální či etický společenský odsudek takto jednajícího člověka,“ píše ČAK.

„K zahájení novodobých čarodějnických procesů jsem ČAKu upřímně pogratulovala,“ ironicky glosovala na svém profilu na sociální síti Facebook Samková kárné rozhodnutí bezprostředně po jeho vynesení. „Podle mého názoru z celého řízení vyplynula ještě jedna věc: tureckého velvyslance se bojí i Česká advokátní komora.... jak smutné,“ stálo dál v jejím příspěvku. 

Advokátka dopisuje odvolání proti trestu

Samková se proti verdiktu na místě odvolala. Aktuálně se snaží o to, aby její odvolání bylo řádně vyztužené argumenty. „Na odůvodnění pracuji, musím je dokončit během několika dnů,“ sdělila serveru Lidovky.cz. Nicméně v druhém stupni projedná ČAK případ nejdříve na podzim. „Během letních měsíců kárné senáty nezasedají z důvodu dovolených,“ vysvětila serveru Lidovky.cz Barbora Petráčková z odboru vnějších vztahů advokátní komory.

Protiislámská manifestace vrcholící prokletím velvyslance se před tureckou ambasádou uskutečnila předloni 7. června. Byla přímou reakcí na to, že ambasador Bigali s rozhořčením opustil zmíněnou sněmovní konferenci s názvem Máme se bát islámu? Demonstraci svolali Samkové příznivci, advokátku na ni posléze pozvali. Shromáždění se účastnil mimo jiné i svérázný sociolog Petr Hampl, který proslul svými islamofobními postoji.

Když Lidovky.cz upozornily na kárné stíhání Samkové kvůli urážce velvyslance, ambasador postup komory kvitoval s povděkem. „Její odporná slova nemají se svobodou slova vůbec nic společného. Proto upřímně věřím, že v této věci budou české orgány odpovídajícím způsobem konat,“ uvedl pro Lidovky.cz Bigali. ČAK prošetřovala Samkovou i kvůli srovnání islámu s nacismem ve Sněmovně. Loni v únoru ale dospěla k závěru, že kárné řízení není nutné. 

  • 42Diskuse


Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky