Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Proklínaná daň z nemovitosti

Česko

ZA PĚT MINUT DVANÁCT

Daň z nemovitosti je jedinou přímou daní, která se platí vždy na rok dopředu. Na její podání zbývá už jen pár dní.

Letos jsou však pravidla trochu jiná. Týkají se změny i vás?

Podle mnohých lidí je vyplnění formuláře přiznání k dani z nemovitosti téměř nadlidským úkolem. Jako útěcha jim však může posloužit fakt, že se papíry nevyplňují každý rok, ale vždy jen při změně vlastnických práv.

Usednout k formuláři musí tedy každý, kdo nemovitost v loňském roce koupil, prodal, zdědil nebo dostal darem. Odevzdat přiznání musí ale nejpozději do konce ledna 2009. V dalších letech mu už bude chodit platební výměr od finančního úřadu automaticky. Daň z nemovitosti se fakticky skládá ze dvou částí: z daně z pozemků a ze staveb. První jmenovaná se vztahuje na všechny pozemky na českém území, jež eviduje katastr nemovitostí. Daň ze staveb se pak týká budov. které jsou spojené se zemí pevným základem a byl pro ně vydán kolaudační souhlas. Jde tedy nejen o rodinný dům či byt, ale také o nebytové prostory, jako jsou samostatné garáže, chaty a podobně. Každá z uvedených daní se stanovuje odděleně a jejich součet pak tvoří často proklínanou daň z nemovitosti. Do loňského roku byly od daně z nemovitosti osvobozeny novostavby mladší patnácti let. Od letošního 1. ledna ale tato výhoda přestává platit. Panikařit ovšem zatím nemusí majitelé staveb, na které se osvobození vztahovalo ještě minulý rok -pro ty platí letos přechodné období a jsou v letošním roce od daně osvobozeni. Majitelům novostaveb dokončených v roce 2008 už ale povinnost vzniká. I oni musí přiznání podat. Smůlu mají také poplatníci, u jejichž domů bylo v průběhu loňského roku díky stavebnímu povolení provedeno zateplení. Na základě zrušení osvobození daně u nově zateplených budov jim totiž daňová povinnost vzniká rovněž.

Daňových prázdnin mohou využívat nadále ti majitelé, kteří nároku na osvobození využili v předchozích období. Posledním termínem, kdy bude možné tuto úlevu uplatnit, je rok 2012.

Pokračování na straně II

Proklínaná daň...

Dokončení ze strany I

Od Nového roku došlo k novelizaci zákona o dani z nemovitosti, což nově osvobodilo z placení některé typy pozemků. Jsou jimi orná půda, chmelnice, vinice, ovocné sady a travní porosty.

Osvobození se ovšem nevztahuje na pozemky v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše obce. Stanovuje to obecně závazná vyhláška, kdy pozemky získají své parcelní číslo. Jedinou možností, jak se mohou lidé placení daně z těchto pozemků vyhnout, je stanovit osvobození ve vyhlášce vydané obcí včetně přesné definice (parcelní číslo a název katastrálního úřadu, kde se nacházejí). Poplatník pak musí rovněž podat přiznání a podklad pro jeho uplatnění bude tvořit právě vyhláška, která nabyla platnosti nejpozději do 1. srpna 2008 a je účinná do 1. ledna 2009.

Osvobození se už nevztahuje na pozemky evidované v katastru nemovitostí jako zahrady.

Další novinka v zákoně se týká většiny poplatníků a znamená zvýšení daně. Novela totiž umožnila obcím, aby si samy stanovily výši takzvaného místního koeficientu, kterým se násobí daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy nemovitostí, a tak může obec ovlivňovat konečné částky.

Částku mohou pětkrát zvýšit Koeficient tak může být stanoven ve výši 2, 3, 4 nebo 5. Pro některé plátce to bude tedy v realitě znamenat zaplatit částku až 5krát vyšší, než na jakou byli zvyklí.

Daň se rozhodla zvýšit podle odhadu zhruba třetina obcí a asi polovina krajských měst. Pětkrát se zvýší daň třeba v Lipně nad Vltavou, Dukovanech či Rouchovanech.

Skutečnost, že obec může daň zvýšit dvakrát až pětkrát, vede k tomu, že se smažou dosavadní proporce ve výši daně z nemovitostí, které až dosud závisely téměř výlučně na velikosti obce.

Kvůli této změně ale není povinností podávat nové daňové přiznání. Finanční úřad pošle složenku s již navýšenou částkou.

Daň z nemovitosti je splatná do 31. května, pokud její výše nepřesáhne 5000 korun. V opačném případě se platí ve dvou splátkách do 31. května a 30. listopadu.

Pokud přiznání vůbec nepodáte nebo podáte pozdě, může vám správce vyměřenou daň zvýšit až o 10 %. Při pozdním zaplacení vám ještě vyměří úrok z prodlení.

Výpočet daně z nemovitostí je značně složitý, proto je možné požádat o pomoc daňového poradce. Radu ale většinou poskytne příslušný správce daně, i když to není jeho povinnost.

***

Přiznání k dani z nemovitosti Podává ji do konce ledna každý, kdo v loňském roce prodal, koupil, zdědil či dostal darem pozemek na území České republiky zapsaný v katastru nemovitostí, nebo movitou stavbu (domek, byt, nebytový prostor). Týká se i lidí, kteří uplatňují osvobození daně z pozemku v zastavěném území nebo v zastavěné ploše obce (osvobození musela stanovit obec vyhláškou). Nově ji podává také majitel novostavby dokončené vloni.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...