Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prokurátorka zůstala ve vězení

Česko

PRAHA Bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která se spolupodílela na justiční vraždě Milady Horákové, zůstává ve vězení. Deník Právo z odvoláním na důvěryhodný zdroj uvedl, že jí soud snížil šestiletý trest na polovinu.

Původně se přitom hovořilo o tom, že Brožová-Polednová by mohla brány káznice ve Světlé nad Sázavou opustit, protože se na ni vztahují prezidentské amnestie z minulosti.

Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt ani představitelé vězeňské služby nechtějí středeční verdikt potvrdit s odkazem, že ještě nebyl doručen zúčastněným.

Informaci Práva potvrzuje ale fakt, že pokud by vrchní soud rozhodl o jejím propuštění, podle zákonných norem by muselo být vykonáno bezodkladně. To se ale nestalo.

„Nemohu vám říci, jak soud rozhodl. Verdikt byl zaslán krajskému soudu v Hradci Králové a doručen by mohl být všem zúčastněným tak do deseti dnů,“ řekl LN Fořt.

Není tedy jasné, kolik amnestií a které se podle verdiktu vrchních soudců na Polednovou vztahují. Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že by se nejstarší české vězenkyně, odsouzené za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové z roku 1950, měly týkat celkem tři milosti.

Dvě z nich vydal v letech 1953 a 1955 tehdejší prezident Antonín Zápotocký, třetí v roce 1990 Václav Havel. Každá z nich měla snížit trest o dva roky, dohromady tedy o šest let, v takovém případě by byla Brožová-Polednová volná. V případě zkrácení testu na polovinu by Brožová-Polednová mohla teoreticky vězení opustit příští rok v březnu. Má totiž právo požádat po odpykání dvou třetin trestu o podmínečné propuštění.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!