Prolog skokanů ovládl Rakušan Morgenstern

KUUSAMO Úvodní závod Světového poháru ve skocích na lyžích vyhrál rakouský reprezentant Thomas Morgenstern. Z českých skokanů ve finském Kuusamu do druhého kola nikdo nepostoupil, neboť v prvním dějství vypadla dvojice mladíků Martin Cikl a Lukáš Hlava.

Jedenadvacetiletý Morgenstern si třetí triumf v individuálním závodě Světového poháru v kariéře připsal díky skokům dlouhým 146,5 a 137 metrů.

Na druhém místě skončil Nor Björn Einar Romören, třetí byl jeho krajan Tom Hilde.

Nejdelší skok ze všech předvedl Morgensternův krajan Gregor Schlierenzauer, který doletěl až na 147 metrů a dlouho také díky tomu vedl. Ve druhém kole ale předvedl skok o dvanáct metrů kratší a nakonec na něj zbyla až čtvrtá příčka.

Vstup do sezony nevyšel obhájci prvenství ve Světovém poháru Adamu Malyszovi. Polský skokan obsadil až 16. místo. Cikl skončil se skokem dlouhým 122 metrů na 40. místě, hned za ním byl Hlava, jenž skočil o dva metry méně.

Janda vede Kontinentální pohár, Mazoch se vrátil

PRAGELATO Skokan na lyžích Jakub Janda obsadil v prvním a druhém závodě Kontinentálního poháru vždy druhé místo a ujal se vedení v průběžném pořadí. Na olympijském můstku v italském Pragelatu vítěz SP z roku 2005 v sobotu prohrál jen s Rakušanem Fettnerem, v neděli porazil Jandu pouze další Rakušan Thurnbichler.

Janda (29) právě v Pragelatu nezvládl o týden dříve nominační závod a trenéru Schallertovi se pro úvod sezony nevešel do reprezentačního družstva pro SP. V Kontinentálním poháru startuje Janda po téměř pěti letech.

První závody na sněhu absolvoval v Pragelatu Jan Mazoch, jenž se v lednu zranil v Zakopaném a jeho život byl v ohrožení. V sobotu obsadil 15., v neděli 51. místo.