130 let

Prolomení limitů není klíčem

Česko

Ministr Kocourek chce v novele horního zákona zabránit vyvlastňování majetku lidí v oblastech těžby

PRAHA Případné prolomení územních limitů pro těžbu uhlí nemusí znamenat jistotu dodávek této suroviny pro české teplárny. Na Žofínském fóru to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. V příštích letech chce přesvědčit vládu, aby těžební limity byly řešeny smluvně mezi dotčenými subjekty a těžebními společnostmi.

„Chtěl bych vládu přesvědčit o tom, že je nutné ustoupit od limitů jako nástroje, kterým stát něco někomu diktuje, a přejít ke smluvní dohodě všech subjektů, které jsou limity dotčeny,“ řekl Kocourek. Podle ministra vláda také v novele horního zákona zabrání vyvlastňování majetku lidí v oblastech těžby uhlí v severních Čechách.

Při postupném snižování těžby hnědého uhlí v příštích letech hrozí omezení dodávek této suroviny pro teplárny a výrazné zdražení tepla. Zástupci tepláren požadují přednostní dodávky hnědého uhlí, těžební společnosti se tomu ale brání. „Musíme se smířit s tím, že ceny tepla budou v budoucnu růst,“ řekl Kocourek.

Ministr průmyslu před časem sestavil komisi odborníků, která se má dopadem těžebních limitů na české teplárenství zabývat. Komise by měla svá zjištění prezentovat v příštích týdnech. Od toho se podle Kocourka odvine další postup vlády a také sestavení nové státní energetické koncepce.

Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí. Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula jen pár set metrů od Litvínova a srovnala by se zemí obec Horní Jiřetín.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáš Hüner v neděli v ČT uvedl, že by nepříznivá situace v českém teplárenství mohla vést až ke změně programového prohlášení vlády a k prolomení uhelných těžebních limitů. Plánované skokové zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u tepla z deseti na 20 procent spolu s dalšími problémy nyní řeší speciální komise ministerstva práce (MPO). Výsledky její práce mají být známy během několika týdnů. Náměstek nevyloučil ani možnost, že by v souvislosti s rostoucí cenou ropy v důsledku politické krize v Libyi MPO v blízké budoucnosti mohlo navrhnout ministerstvu financí snížení sazby spotřební daně u pohonných hmot.

Podle náměstka se u motorové nafty DPH a spotřební daň společně podílejí na konečné ceně produktu 50 procenty, u benzinu je tento podíl ještě o čtyři procentní body vyšší.

Komise energetických odborníků, kterou sestavil ministr průmyslu Kocourek která má ve svém čele exposlance ODS Oldřicha Vojíře, má do jara společně s akademiky z Vysoké školy ekonomické vypracovat studii, jak zajistit dodávky tepla po roce 2015, kdy posledním velkým teplárnám končí dlouhodobé kontrakty na dodávky hnědého uhlí. Teplárnám má chybět 6,5 milionu tun hnědého uhlí ročně, což je množství, o které společnosti snižují těžbu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás