„Může to být nebezpečné a je tam velký prostor pro vydírání, pokud tam měl člověk nějaké hříchy. V nejmenším případě je to ostuda,“ tvrdí Nápravník.
‚Ahoj Slávku.‘ Hackeři ukradli soukromou korespondenci premiéra Sobotky![]() |
Prolomení e-mailu hackery by tak mohla Sobotku teoreticky stát i post premiéra. „Pokud tam bylo něco závažného, tak je čas v klidu odejít, protože neví, kdy něco takového proti němu použijí,“ vysvětlil Nápravník. Výhodou však podle něho je, že veřejnost alespoň ví, že k nějaké krádeži informací u premiéra došlo.
Patrně odhadnuté heslo
Získat přístup k e-mailovému účtu nejmocnějšího muže Česka nestálo útočníky pravděpodobně moc práce. Bohuslav Sobotka si totiž podrazil nohy podceněním bezpečnostní hrozby. Například nové heslo k e-mailu si mohl poslat kdokoliv, kdo znal jméno premiérovy matky za svobodna a datum narození. „Takové útoky nejsou velký hacking. To je jen o tom, že vás dokáže někdo sledovat a ty informace použije k přihlášení,“ míní Nápravník.
Sofistikovaný útok hackerů odmítá i firma Seznam, u které si Sobotka svůj účet zřídil. „Popírám, že by šlo o nějaké hackování, protože bychom o tom věděli. Pravděpodobně někdo odhadl heslo. To mohlo být příliš jednoduché, mohlo se jednat o sociální inženýrství či ho zjistili pomocí viru,“ uvedla mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.
Už předvánoční útok na premiérův twitterový účet prozrazoval, že se na Sobotku zaměřilo internetové podsvětí. „Osobní e-mail je často základna pro obnovu hesla k Facebooku, Twitteru a dalším službám,“ řekl Nápravník. Už tehdy se tak mohl Sobotka dělit o svůj e-mail s jiným uživatelem, aniž by to sám tušil. „Člověk kolikrát ani nemusí vědět, že má někdo jeho heslo,“ podotkla Zatloukalová.
Co uniklo ze Sobotkova e-mailu? Pošta otevřela stranickou kuchyni ČSSD![]() |
Jak uvedl server Aktuálně.cz, v pondělí byl napaden i Sobotkův blog. Docházelo tak k útokům na jeho internetovou identitu, ke které může být bránou právě jeho osobní e-mail.
Případů zneužitých hesel přibývá
Existuje několik cest, jak mohli útočníci získat přístup. Heslo třeba prostě uhádli. Jako indície pomohly třeba informace ze sociálních sítích a v případě premiéra i z médiích či dalších otevřených zdrojů.
Dalším způsobem je technika nazývaná „phishing“, která by se velmi obrazně dala přirovnat k rybolovu. Nic netušící uživatel se dostane na stránku podobnou přihlašovací obrazovce služby, kterou používá. Údaje se po vyplnění ale dostanou k někomu cizímu. Zákeřné mohou být i spamy či viry.
„Co se týče různých způsobů, jak vylákat z lidí heslo (phishing), tak těchto případů přibývá,“ přiznává Zatloukalová. Seznam se snaží před vlnami útoků uživatele varovat, vždy ale záleží na konkrétním uživateli a jeho obezřetnosti.
Osudným se mohlo stát také připojení na veřejnou síť. Hacker pak mohl Sobotkovo heslo „odposlechnout“.
K policii se dostane jen promile případů
Kolik je například u Seznamu ukradeno za měsíc e-mailů, firma netuší. „Nevíme, nejde o tom vést statistiku. Jediný způsob, jak by to šlo zjistit, je ptát se u změny hesla, proč to lidé mění,“ tvrdí Zatloukalová.
Mnoho uživatelů ale ani krádež nenahlásí a k policii se dostává jen pár případů. „Troufám si tvrdit, že jsou to jednotky případů. Nejsou to ani promile případů poškozených, o kterých se bavíme,“ popsala Zatloukalová.
Po pachateli nyní pátrá policie. „Kriminalisté se tímto případem stále zabývají. Je to ale vše, co vám v tuto chvíli mohu sdělit, informace k osobě pachatele taktéž neposkytneme,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.