Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prolomený e-mail může ohrozit Sobotkovu vládu. Premiér je vydíratelný, tvrdí expert

Česko

  6:00
PRAHA - Za prolomení e-mailu Bohuslava Sobotky (ČSSD) může z části diletantství. Účet si totiž premiér mohl - a měl - zabezpečit mnohem lépe. Ohrožená může být v nejkrajnějším i vláda. Pokud Sobotkův osobní e-mail obsahoval důležité či kontroverzní informace, může je kdokoliv zneužít k jeho vydírání, upozorňuje bezpečnostní expert a bývalý soudní znalec Jiří Nápravník.

Bohuslav Sobotka foto: MAFRA - Dan Materna

„Může to být nebezpečné a je tam velký prostor pro vydírání, pokud tam měl člověk nějaké hříchy. V nejmenším případě je to ostuda,“ tvrdí Nápravník.

‚Ahoj Slávku.‘ Hackeři ukradli soukromou korespondenci premiéra Sobotky

Prolomení e-mailu hackery by tak mohla Sobotku teoreticky stát i post premiéra. „Pokud tam bylo něco závažného, tak je čas v klidu odejít, protože neví, kdy něco takového proti němu použijí,“ vysvětlil Nápravník. Výhodou však podle něho je, že veřejnost alespoň ví, že k nějaké krádeži informací u premiéra došlo.

Patrně odhadnuté heslo

Získat přístup k e-mailovému účtu nejmocnějšího muže Česka nestálo útočníky pravděpodobně moc práce. Bohuslav Sobotka si totiž podrazil nohy podceněním bezpečnostní hrozby. Například nové heslo k e-mailu si mohl poslat kdokoliv, kdo znal jméno premiérovy matky za svobodna a datum narození. „Takové útoky nejsou velký hacking. To je jen o tom, že vás dokáže někdo sledovat a ty informace použije k přihlášení,“ míní Nápravník.

Sofistikovaný útok hackerů odmítá i firma Seznam, u které si Sobotka svůj účet zřídil. „Popírám, že by šlo o nějaké hackování, protože bychom o tom věděli. Pravděpodobně někdo odhadl heslo. To mohlo být příliš jednoduché, mohlo se jednat o sociální inženýrství či ho zjistili pomocí viru,“ uvedla mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Obnovení Sobotkova hesla k jeho soukromé e-mailové adrese.

Už předvánoční útok na premiérův twitterový účet prozrazoval, že se na Sobotku zaměřilo internetové podsvětí. „Osobní e-mail je často základna pro obnovu hesla k Facebooku, Twitteru a dalším službám,“ řekl Nápravník. Už tehdy se tak mohl Sobotka dělit o svůj e-mail s jiným uživatelem, aniž by to sám tušil. „Člověk kolikrát ani nemusí vědět, že má někdo jeho heslo,“ podotkla Zatloukalová.

Co uniklo ze Sobotkova e-mailu? Pošta otevřela stranickou kuchyni ČSSD

Jak uvedl server Aktuálně.cz, v pondělí byl napaden i Sobotkův blog. Docházelo tak k útokům na jeho internetovou identitu, ke které může být bránou právě jeho osobní e-mail.

Případů zneužitých hesel přibývá

Existuje několik cest, jak mohli útočníci získat přístup. Heslo třeba prostě uhádli. Jako indície pomohly třeba informace ze sociálních sítích a v případě premiéra i z médiích či dalších otevřených zdrojů.

Dalším způsobem je technika nazývaná „phishing“, která by se velmi obrazně dala přirovnat k rybolovu. Nic netušící uživatel se dostane na stránku podobnou přihlašovací obrazovce služby, kterou používá. Údaje se po vyplnění ale dostanou k někomu cizímu. Zákeřné mohou být i spamy či viry.

Hacknutý twitterový účet Bohuslava Sobotky.

„Co se týče různých způsobů, jak vylákat z lidí heslo (phishing), tak těchto případů přibývá,“ přiznává Zatloukalová. Seznam se snaží před vlnami útoků uživatele varovat, vždy ale záleží na konkrétním uživateli a jeho obezřetnosti.

Osudným se mohlo stát také připojení na veřejnou síť. Hacker pak mohl Sobotkovo heslo „odposlechnout“.

K policii se dostane jen promile případů

Kolik je například u Seznamu ukradeno za měsíc e-mailů, firma netuší. „Nevíme, nejde o tom vést statistiku. Jediný způsob, jak by to šlo zjistit, je ptát se u změny hesla, proč to lidé mění,“ tvrdí Zatloukalová.

Mnoho uživatelů ale ani krádež nenahlásí a k policii se dostává jen pár případů. „Troufám si tvrdit, že jsou to jednotky případů. Nejsou to ani promile případů poškozených, o kterých se bavíme,“ popsala Zatloukalová.

Po pachateli nyní pátrá policie. „Kriminalisté se tímto případem stále zabývají. Je to ale vše, co vám v tuto chvíli mohu sdělit, informace k osobě pachatele taktéž neposkytneme,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...