Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pronájem může zaplatit údržbu

Česko

Největší zájem je o chaty a chalupy pro 5 až 10 lidí, které jsou standardně vybavené a zajišťují soukromí. Žádaný je také bazén či venkovní posezení a zahrada, popisuje Monika Lukešová, vedoucí oddělení produkce cestovní kanceláře Régio.

* LN Je u nás o pronájmy chat zájem? Přibývá těch, kdo nestojí o to chatu vlastnit, protože údržba stojí hodně práce a času, ale raději si ji pronajmou?

Ano, o chaty je u nás stále zájem a přesto, že se zvyšují požadavky na vybavenost rekreačních objektů (a tím se zvyšuje cena), stále je tato dovolená dostupná pro široké spektrum lidí, často i jako druhá dovolená po té zahraniční. Co se týče rozhodnutí, zda si chatu koupit, či pronajmout k rekreaci - pro každou z těchto variant jsou různé důvody. Naši klienti si pronajímají chaty zpravidla proto, že chtějí poznat různé kouty naší republiky, nebo mají některá místa přímo oblíbená, a tak si chatu pronajmou v lokalitě mimo své bydliště. V zimě jsou to objekty v blízkosti sjezdovek a lyžařských areálů, v létě je velkým lákadlem koupání a výlety na kole či za památkami.

* LN Kdo je typickým zájemcem o pronájem?

Většinou jsou to rodiny s dětmi nebo skupiny přátel, protože tyto soukromé objekty skýtají pohodlí a soukromí, klienti mají možnost využít například zahradu, často je k dispozici posezení s možností grilování, bazén či vyžití pro děti (hry, pískoviště apod.). Naši klientelu tvoří různé skupiny lidí - od těch, kteří vybírají skromnější objekty jen na přespání a celé dny tráví venku, až po ty, kteří vyžadují vysoký standard ubytování a luxusní vybavení.

* LN Jak obvykle vypadá typický vlastník rekreačního objektu, který jej pronajímá?

Vlastně neexistuje typický pronajímatel, spíše se tito lidé dělí do více skupin. První skupinou jsou majitelé, kteří objekt zdědili nebo jej prostě vlastní, ale nevyužívají. Objekt tedy pronajmou a vydělají si nějaké peníze. Do této skupiny často patří starší lidé nebo ti, kteří nemají moc času se o objekt starat. Druhou skupinou jsou majitelé, kteří se o svou chatu nebo chalupu dobře starají, přináší jim to radost, ale chtějí z pronájmu také něco získat. Často takový objekt i nově postaví právě za účelem pronajímání. Třetí skupinou jsou firmy a podnikatelé, kteří vlastní rekreační objekty a částky z pronájmu objektů mohou tvořit poměrnou část jejich zisků. O objekty a bezproblémovost rekreace se pak starají správci.

* LN O jaké lokality je největší zájem?

V létě hlavně o jižní Čechy kvůli možnosti koupání, blízko jsou hory a vyhledávané lokality, jako je Šumava, Lipno a okolí, jihočeské rybníky, Povltaví. Dále pak o jižní Moravu, kterou vyhledávají zájemci o vinařskou turistiku, lázně nebo ti, kteří hodlají navštívit lokality Luhačovicko či Moravský kras. V zimě je samozřejmě zájem o hory, převážně Krkonoše, Jizerské hory, Beskydy a Jeseníky. V létě je rozhodující blízkost kvalitního koupání, v zimě potom blízkost kvalitního lyžařského střediska.

* LN Jak postupovat, když svou nemovitost nevyužiji po celou sezonu a rozhodnu se ji pronajímat?

Nejprve doporučuji kontaktovat cestovní kancelář a nechat si vysvětlit postup, jak takový pronájem funguje. Chata by měla by být příjemná, standardně vybavená (kuchyně, sociální zařízení, televizor, často i zahrada s posezením) a hlavně cenově přijatelná, to znamená -peníze versus kvalita a lokalita. Objekt samozřejmě musí být zkolaudovaný.

* LN Jaká chata se dobře pronajímá a která je prakticky nepronajmutelná?

Největší zájem je o chaty a chalupy pro 5 až 10 osob, které jsou standardně vybavené, zajišťují klientům soukromí a navozují příjemný pocit. Žádaný je také bazén či venkovního posezení a zahrada. Samozřejmostí takového objektu je vybavená kuchyně, sociální zařízení, televizor. Vedle vybavení objektu je však velmi důležitá také vhodně nastavená cena za pronájem. Naopak zájem není moc o objekty bez sociálního zařízení nebo bez elektřiny, také se stává, že majitelé nám nabízí objekty ve stavu těsně před rozpadem.

* LN Jaké má pronajímání rekreační nemovitosti výhody?

Majitelé například nemají čas na chatu či chalupu jezdit a starat se, ale prodat ji nechtějí. Výhodou je pak skutečnost, že objekt pronajímáním nechátrá a rodina si vydělá i nějaké peníze, ze kterých může pokrývat údržbu. Také jeden z manželů může být bez zaměstnání a staráním se o rekreační objekt se podílí na pokrytí výdajů rodiny. V případě firem a podnikatelů je cílem pronájmu co nejvyšší zisk.

Autor:
Témata: chata, údržba, zahrada

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat