17. prosince 2017 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pronajměte si špitál, Praha vám zaplatí. Nabízí kompenzaci 50 milionů ročně

Nemocnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Dosud ztrátovou Nemocnici Na Františku v samém centru Prahy by měl od března příštího roku spravovat soukromník. Radnice první městské části, které nemocnice patří, pro ni hledá v koncesním řízení pronajímatele. Celková hodnota koncese na 35 let se odhaduje na 10,5 miliardy korun.

Kolem nabídky krouží velcí zdravotničtí byznysmeni. Zájem potvrdila už dříve médiím Penta Marka Dospivy, která na Slovensku vlastní 17 nemocnic a v Česku čtyři. Agel Tomáše Chrenka podání nabídky nevyloučil, ale ani nepotvrdil. Naopak zdravotnický fond Hartenberg, který je spojován s Andrejem Babišem, se rozhodl řízení neúčastnit. „Nepasuje nám to do konceptu,“ řekl LN šéf fondu Jozef Janov.

Nevýhodná smlouva...

Koncesní smlouva, kterou připravila Praha 1, ale vyvolala u odborníků i politiků pozdvižení. Praha 1 se totiž podle ní zaváže, že koncesionáři bude vyplácet kompenzaci na zajištění minimálního rozsahu péče a služeb. Výše této kompenzace se teprve bude vypočítávat z průměrné výše provozních dotací v letech 2015, 2016 a 2017. Ty činily v minulých dvou letech 46, respektive 50 milionů korun a letos to podle odhadů radnice bude 69 milionů korun.

Nejenže tedy radnice pronajme svou nemocnici se 175 lůžky soukromníkovi a vzdá se práva ovlivňovat její rozvoj na dalších 35 let, ale ještě mu bude její provoz ročně kompenzovat částkou asi 55 milionů korun. A to i když bude nemocnice v zisku. Praha 1 navíc bude muset nadále hradit větší opravy budovy nemocnice nad dva miliony korun.

V posledních letech navíc klesl asi o třetinu objem zdravotních výkonů nemocnice, což je pro provozovatele výhodné, protože bude muset zachovat pouze stávající stav a v nevyužitých prostorech bude moci investovat do ziskových služeb, ze kterých nebude mít městská část nic.

... vyvolává protesty

Proti plánu se ohradili Piráti, kteří upozorňují i na to, že provoz zdravotnických služeb není v zadání koncese vázán na budovu nemocnice. Lze ji tedy z luxusní lokality přenést i na okraj Prahy a v původním místě provozovat třeba hotel.

Proti se postavil i senátor Václav Hampl (KDU-ČSL), do jehož obvodu nemocnice patří. Nastavení podmínek koncese kritizoval také předseda Zelených v Praze 1 a zastupitel městské části Petr Kučera kvůli tomu, že nezavazují nájemce do nemocnice investovat.

Plán se nelíbí ani sousední Praze 7, pro kterou je nemocnice klíčová. Podle starosty Jana Čižinského (KDU-ČSL/Trojkoalice) by bylo nejlepší, kdyby ji převzal magistrát. Ten nyní žádnou nemocnici neprovozuje. A šance zde ještě je. Lhůta pro podávání nabídek v koncesním řízení měla skončit včera, ale radnice ji prodloužila do 9. ledna. A magistrát ještě zkusí s Prahou 1 vyjednávat.

„Osobně se stavím proti privatizaci nemocnice, její budoucnost rozhodně nevidím v soukromých rukou. Praze 1 chci nabídnout několik variantních řešení a umím si představit jako jednu z možností i její převod z městské části na magistrát, který by ji následně provozoval,“ napsal LN radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Na Františku se lékařská péče poskytuje nepřetržitě od 14. století. Ošetření v ní vyhledával třeba Jan Werich nebo Václav Havel.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz