Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
21. května 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utajený pokus soudu. Ať Rathovu závěrečnou řeč přednese Jelínek. Ten neposlechl

Roman Jelínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Jelínek | foto: Jan ZatorskyMAFRA

PRAHA  Soud se pokusil utnout oddalování rozsudku v kauze Davida Ratha. Upozornil jednoho z jeho původních advokátů Romana Jelínka, že má povinnost přednést závěrečnou řeč. I po vypovězení plné moci musí totiž podle soudu ještě 15 dnů Ratha zastupovat, jak stojí v zákoně o advokacii. Jelínek to nicméně odmítl s tím, že povinnost se vztahuje na jeho nástupce Michala Pacovského, strýce Rathova soudce.

O té možnosti mluvil hned po přerušení jednání žalobce Petr Jirát jako o jedné z mála pák na Ratha. I po výpovězení plné moci podle něj může soud nařídit advokátovi, aby řeč přednesl a zamezit tak nekonečným obstrukcím.

Jak zjistil server Lidovky.cz, soudce Robert Pacovský k tomuto kroku již sáhl. „Soud tak učinil směrem k panu advokátu Jelínkovi. Upozornil ho, že takovou povinnost má,“ potvrdila informaci mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

Jenomže ona páka zjevně není tak účinná, jak naznačoval žalobce. Jelínek totiž odmítl poslechnout. „Nový návrh na doplnění dokazování a závěrečnou řeč měl přednést JUDr. Pacovský. Na jeho požadavek nám byla vypovězena plná moc a klient se výslovně vzdal ochranné lhůty, čímž zanikla má oprávnění ve věci cokoliv dále činit,“ napsal původní expolitikův obhájce serveru Lidovky.cz.

Pacovský převzal Rathovu obhajobu minulý týden v pátek, již v sobotu ji ale podle svých slov odmítl. Myslel si prý, že podepisuje plnou moc k jinému případu. Rath naopak trvá na tom, že žádnou výpověď nedostal a Michal Pacovský ho tak nadále zastupuje.

Advokát nicméně naznačuje, že závěrečná řeč je na Jelínkovi. „Neběží ta lhůta advokátům, které měl do pátku?“ zeptal se v odpovědi pro server Lidovky.cz. 

A další komplikace, patnáctidenní lhůta, kdy má Ratha zastupovat původní advokát, je určena pro neodkladné úkony. Je ale otázka, zda závěrečná řeč je neodkladný úkon. Sám soud přiznává, že z procesního hlediska je v tomto ohledu bezmocný.

Rath prohlásil, že vyhodil advokáty a že nově ho bude zastupovat Michal...

Rath prohlásil, že vyhodil advokáty a že nově ho bude zastupovat Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského.

Opatrně ale naznačuje, že další případné obstrukce by už Rathovi nemusely projít. „Konkrétní postup soudu bude vždy určován aktuální nastalou procesní situací. To však na druhou stranu neznamená, že by soud další možný vývin procesní situace neanalyzoval. Úvahy soudu však nelze před jeho rozhodnutím, byť procesním, dopředu sdělovat,“ uvedla Steinerová. Soudce může například zatrhnout opakovanou výměnu advokáta s tím, že je účelová.

Jedinou zbraní soudu proti Jelínkovi teoreticky zůstává pouze stížnost k České advokátní komoře. Postupem advokáta Pacovského se stavovská organizace již od středy zabývá na základě „závažných informací Ratha v médiích“. S nejostřejším výpadem proti soudci s advokátem přišel Rath ve středu. Serveru Lidovky.cz řekl, že advokát Pacovský naznačoval možnost dohody s předsedou senátu - synovcem. „Působilo to tak na mě,“ uvedl bývalý poslanec, jemuž žalobce navrhl až 12 let vězení a propadnutí veškerého majetku. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.