Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komunisté v krajských volbách klopýtli. Ztratili více než polovinu mandátů

Česko

  17:37aktualizováno  20:10
PRAHA - Velké ztráty zatím počítá v krajských volbách KSČM. Strana, která obhajovala hejtmanský mandát v Ústeckém kraji, ztrácí prozatím 93 mandátů, což je nejvíce ze všech stran, které obhajují křesla v krajích.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Na snímku hejtman spolu s manželkou. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

KSČM obhajovala celkem 182 mandátů. Po sečtení většiny hlasů ale ztrácí více než polovinu. Propad zaznamenali komunisté také v Ústeckém kraji, kde kandidát strany Oldřich Bubeníček obhajuje hejtmanské křeslo. Ztrátu zaznamenali i v Karlovarském kraji, kde v roce 2012 vyhráli volby. V obou krajích volby prozatím vyhrálo ANO.

Předseda KSČM Filip prohlásil, že bude chtít po krajských konferencích, aby vyvodily politickou zodpovědnost tam, kde mohli komunisté získat lepší výsledek.

Komunisté ztratili ve všech krajích

KSČM přitom propadla v regionech, kde je tradičně silná. Komunistům se ani v jednom kraji prozatím nepodařilo obhájit všechny své mandáty. Největší propad zaznamenali v Ústeckém a Středočeském kraji. Výrazné ztráty má KSČM také na celé Moravě.

O kolik se KSČM propadla v jednotlivých krajích

Karlovarský kraj: -8 mandátů
Ústecký kraj: -7 mandátů
Plzeňský kraj: -6 mandátů
Liberecký kraj: -5 mandátů
Středočeský kraj: -11 mandátů
Jihočeský kraj: -6 mandátů
Královehradecký kraj: -5 mandátů
Pardubický kraj: -6 mandátů
kraj Vysočina: -5 mandátů
Jihomoravský kraj: -9 mandátů
Zlínský kraj: -5 mandátů
Olomoucký kraj: -8 mandátů
Moravskoslezský kraj: -10 mandátů

Například v Moravskoslezkém kraji ztrácí komunisté polovinu mandátů. Podobná je situace i v Jihomoravském kraji nebo ve Zlínském. Komunisté ztratili hlasy na úkor pravděpodobného vítěze voleb ANO.

„ANO neubralo jen nám, ale i ČSSD a pravici. Jsem zvědavý, kdo si troufne jít do koalice bez nich,“ zamyslel se nad výsledky voleb místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Propad KSČM očima Ondřeje Koutníka

Volby pro KSČM nedopadly dobře. Oproti krajským volbám před čtyřmi lety získala zhruba polovinu mandátů v regionálních zastupitelstvech. Je pravděpodobné, že se komunistům nepodaří udržet osm krajských rad, ve kterých v uplynulém období vládla. V zákulisí komunistické strany ale politici hlavy nevěší: podobně jako ČSSD jsou v jejích řadách zkušení matadoři, kteří na rozdíl od vítězného hnutí ANO mohou i přes „nevítězství“ složit koalice s ostatními stranami a Babišovo hnutí vystrnadit – alespoň z některých krajů, ve kterých ANO o víkendu vyhrálo.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat