12. srpna 2010 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propouštění na ministerstvu: nestandardní praktiky a tlaky

Výpověď, vyhazov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výpověď, vyhazov. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo školství tento týden začalo s propouštěním úředníků. Podle neoficiálních údajů má odejít až 15 procent zaměstnanců. Úřad tak chce snižovat nadměrnou byrokracii a uspořit peníze pro učitele, komentovala to mluvčí Kateřina Böhmová. Jedna z propuštěných úřednic však řekla, že propouštěcí praktiky byly více než nestandardní, někteří zaměstnanci prý byli přinuceni podepsat dohodu o okamžitém rozvázání pracovního poměru.

"Už tento týden začalo propouštění některých pracovníků, u nichž se ukázalo, že jejich dosavadní pracovní náplň je efektivně slučitelná s agendou jejich kolegů. Nechceme a nebudeme naopak šetřit na učitelích, kteří jsou pro fungování školství nepostradatelní," popsala kroky ministerstva Böhmová. Způsob propouštění nekomentovala.

Na kobereček k lidem z bezpečnostní agentury
Dnes propuštěná manažerka Silvie Kratochvílová, která měla na ministerstvu na starosti projekty EU, však popsala situaci jinak. Na některé její kolegy prý byl vyvíjen nátlak, aby podepsali smlouvu o okamžitém rozvázání pracovního poměru, čímž ztratili nárok na odstupné. "Na kobereček" si je prý totiž zvali lidé, kteří dříve pracovali v bezpečnostní agentuře a které si na ministerstvo přivedl jeho nový šéf Josef Dobeš (VV).

"Vyhazují tak, aby se vešli do těch čísel, ale není to vůbec koncepční," upozornila Kratochvílová. Zároveň se prý mají rušit, případně slučovat některé odbory.

"Postupujeme maximálně koncepčně a promyšleně. Chceme, aby ministerstvo školství a přímo řízené organizace přišly občany mnohem levněji a byly daleko efektivnější než dosud," zdůraznila však Böhmová.

Ministerstvo financí chtělo po resortu školství zavázat letošní výdaje ve výši tří miliard korun. Dobeš však už avizoval, že je schopen ušetřit maximálně 1,5 miliardy, škrtne například 300 milionů pro vysoké školy nebo čtvrt miliardy na školní pomůcky. Kdyby prý měl ušetřit víc, musel by sáhnout na platy učitelů, což odmítl.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!