Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propuštění cizinci u nás zůstanou, bojí se policisté

Česko

BRNO V případě propouštění kvůli ekonomické krizi bude první na řadě levná pracovní síla především z východní Evropy. Jen v Brně ke konci roku legálně pracuje například na patnáct tisíc Ukrajinců. A cizincům se domů chtít nebude, obávají se brněnští policisté. Už nyní se proto připravují na zvýšení kontrol.

„Očekáváme, že se cizincům nebude chtít zpět do vlasti,“ uvedl ředitel brněnského ředitelství cizinecké policie František Štěpánek.

Zprávy o hromadném propouštění v kraji úřady nedostaly. I tak s ním lze kvůli globálním problémům ekonomiky počítat a například v jiných regionech už na zrušení desítek míst došlo.

Podle policie hrozí, že cizinci bez práce mohou ilegálně pobývat na našem území nebo hledat štěstí v okolních státech Evropské unie. Po případné ztrátě práce je přitom nečeká lehká situace. Ve stejné chvíli totiž většinou cizincům zaniká i účel pobytu na našem území a přijdou o víza. „Do dvou týdnů jsou povinni najít si jiné zaměstnání nebo zemi opustit,“ upřesnil Štěpánek. Cizinecké policii od loňského prosince, tedy od vstupu České republiky do Schengenského prostoru, práce přibylo. Fenoménem se stal zejména čtvrtinový nárůst podnapilých řidičů v pohraničí, ale také cizinci, kteří hranice překračují bez dokladů. „Týká se to zejména Slováků. Při překračování hranice přitom mají všichni povinnost – i přes absenci kontrol – mít u sebe doklad totožnosti a prokázat se jím,“ upozornil Štěpánek.

Policisty poslední dobou trápí také Ukrajinci, kteří na základě falešných řidičských průkazů ze své země na našem území žádají české doklady. Případy se na jižní Moravě počítají v desítkách.

***

Jen v Brně ke konci roku legálně pracuje například na patnáct tisíc Ukrajinců

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!