3. srpna 2015 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propuštění Nováka z vězení má dohru: Bradáčová podala kárnou žalobu

Kmotr Alexandr Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmotr Alexandr Novák | foto: Richard Cortés

PRAHA/CHOMUTOV Bývalý senátor a starosta Chomutova Alexandr Novák, kterého soudy v květnu propustily na svobodu, se už za mříže nepodívá. Kvůli jeho podmíněnému propuštění se však v justici schyluje k dalšímu procesu. Na chomutovského žalobce Ladislava Kosána míří kárná žaloba. Vyčítá mu, že se nepostavil proti propuštění kmotra ze severu.

„Podala jsem dnes návrh na kárnou žalobu. Domnívám se, že jednání doktora Kosána při veřejném zasedání o podmíněném propuštění odsouzeného Alexandra Nováka z výkonu trestu ohrozilo důvěru v nezávislý, nestranný a odborný postup státního zastupitelství,“ vysvětlila LN Lenka Bradáčová, šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze. Té se nelíbí, že se Kosán dostatečně nevypořádal s argumenty, které hovořily proti dřívějšímu odchodu Nováka z vězení.

Lidovky.cz už upozornily například na problematické záruky motorkářského spolku Gryphons či dřívější verdikty soudů, které Novákovo propuštění zamítly. Připomeňme, že bývalý politik ODS si odpykával čtyřletý trest za přijetí více než 40 milionového úplatku v souvislosti s prodejem městských akcií zahraniční společnosti.

Nad postupem Kosána se v minulosti podivoval jeho krajský státní zástupce Jan Jakovec i šéfžalobce Pavel Zeman. V polovině července však po prostudování spisu Jakovec dospěl k závěru, že návrh na kárnou žalobu na Kosána nepodá. „Pokud by postupoval v intencích tak, jak bych si představoval, tak nebylo vyloučeno, že by dospěl k závěru, že podmínky pro podmíněné propuštění dány jsou,“ popsal důvody, proč od zmíněného potrestání upustil. Obával se také, že by v kárném řízení nemusel uspět.

Bradáčová nyní přesto Kosána žene před Nejvyšší správní soud. Požadovaný trest však nechtěla specifikovat. Nejpřísnějším postihem může být ztráta funkce státního zástupce.

Kosán už dříve avizoval, že si za svým rozhodnutím pevně stojí. „Nikdy za celou tu dobu se obviněný a odsouzený nevymlouval a neomlouval. Spisy ležely tři roky a nyní budou chtít dokázat, že zrovna tento jediný odsouzený si nezaslouží podmíněné propuštění,“ uvedl v rozhovoru pro LN v červnu.

GLOSA PETRA KAMBERSKÉHO:

Kmotr Novák cestoval do USA na vyšetření, policie ho sledovala i tam.
Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz