Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
11. května 2016 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Propuštění zaměstnanci OKD dostanou příspěvek sedm tisíc po tři roky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: OKD

PRAHA Vláda ve středu schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance černouhelné firmy OKD. Horníci by měli dostávat 8000 korun a ostatní pracovníci 7000 Kč měsíčně. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) z jednání kabinetu stáhl návrh, aby část zaměstnanců propuštěných z OKD zaměstnal státní podnik Diamo. Ještě před zasedáním vlády se Mládek poprvé sešel s insolvenčním správcem OKD Leem Loudou. S managementem firmy OKD bude správce znovu jednat příští středu v Ostravě.

Zmírnit sociální dopady útlumu těžby v OKD by měl příspěvek pro propuštěné zaměstnance. „Výše příspěvku bude diferencovaná podle převažující činnosti. V případě převažující práce v podzemí bude činit 8000 korun a na povrchu 7000 korun měsíčně,“ uvedlo ministerstvo průmyslu. Podporu budou propuštění zaměstnanci OKD pobírat tři měsíce až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka.

Spor se ve středu ve vládě vedl o to, kdo přesně má příspěvky dostat. Původní návrh ministerstva průmyslu počítal s tím, že by na podporu měli mít nárok nejen propuštění zaměstnanci OKD, ale i lidé z dalších deseti firem. S tím ale nesouhlasil ministr financí Anrej Babiš (ANO), podle kterého byl návrh příliš široký. S plánem, aby příspěvek dostávali i propuštění z desítky hnědouhelných a uranových dolů, nakonec Mládek na vládě neuspěl.

Babiš byl také proti návrhu o přechodu části horníků do společnosti Diamo, který Mládek nakonec stáhl. „Nemůžeme dát Diamu 2,6 miliardy korun za to, že zaměstná 250 horníků. Myslím, že automobilový klastr na Ostravsku nabízí rekvalifikaci 1000 horníků. V kraji je 12.000 neobsazených pracovních míst. V Karviné je 1200 volných pracovních míst,“ argumentoval Babiš. Mládek se proto pokusí předložit kompromisní návrh.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je schválení příspěvku důležitý krok v pomoci lidem i regionu. Cílem vlády zůstává udržet OKD v provozu. „Část propouštěných horníků je zároveň připraven zaměstnat státní podnik Diamo,“ uvedl premiér v tiskové zprávě. Situací v OKD se bude dál zabývat pracovní skupina zástupců vlády, odborů, zaměstnavatelů a kraje.

Kabinet schválil také materiál Českého báňského úřadu, podle kterého OKD musí i po vyhlášení insolvence dál zabezpečovat své doly proti haváriím, odvádět platby za vytěžené uhlí a provádět rekultivace. Pokud by za uhlí neplatila, mohl by jí stát odebrat dobývací prostor. Ministři přijali i materiál, ve kterém ministerstvo práce a sociálních věcí nastiňuje opatření v souvislosti s krizovým vývojem kolem OKD. Pokud by se společnost OKD náhle uzavřela a zaměstnanci přišli o práci, potřebovaly by úřady práce v Moravskoslezském kraji posílit o 201 pracovníků. Uvažuje se proto o náboru nových sil i o jejich přesunu z jiných částí země.

O dění v OKD se kromě odborů či vlády zajímá také policie. Podle serveru Neovlivní.cz kriminalisté prověřují, zda v uplynulých letech nebyly z firmy nezákonně vyváděny stovky milionů korun. Podle Neovlivní.cz se policisté prověřováním zabývají několik týdnů pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. V pondělí vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek OKD a insolvenčním správcem firmy jmenoval Loudu.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...