Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Propuštění kmotra Nováka díky motorkářům čeká kontrola. Na svobodě ale zůstane

Česko

  6:00
PRAHA - Ministr spravedlnosti, nejvyšší státní zástupce i šéf ústeckých žalobců. Hned tři instituce budou prověřovat způsob, jakým se Alexandr Novák dostal na svobodu. I kdyby ale shledali pochybení, zpět za mříže už Novák nepůjde: rozhodnutí soudu, který přijal záruku motorkářů z Gryphons, už nikdo nezvrátí.

Propuštěný Novák a jeho motorkáři pod drobnohledem. Na svobodě ale zůstane. foto: Lidovky.cz

Potvrzení o činnosti sdružení Gryphons

  • poděkování obce Želenice za zapůjčení pípy, která pomohla snížit náklady celé akce a tamní děti měly limonádu zdarma. Jde o akci při pálení čarodějnic z roku 2015
  • zapůjčení čtyřkolky, obec Želenice
  • pomoc při organizaci tradiční Neckyády v Želenicích

Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, motorkářům ze sdružení Gryphons stačila tři potvrzení, aby mohl Alexandr Novák vyjít z vězení (viz box). Všechna se navíc vztahovala k obci Želenice, kde je starostou právě předseda motorkářského spolku Jan Zálešák (více čtěte ZDE).

Kvůli tomu se do hledáčku ministra spravedlnosti i nejvyššího státního zástupce dostal nejen soudce Ivan Novák, který o propuštění rozhodoval, ale také státní zástupce Ladislav Kosán. „Ve věci propuštěného Alexandra Nováka jsem inicioval dohled ze strany Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a postupoval jsem tak na základě informací z médií, kdy mi přišlo vhodné postup při podmíněném propuštění pana Nováka přezkoumat,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Nejednotné postupy soudů?

Jan Jakovec

A právě šéf ústeckých žalobců Jan Jakovec už má spis z Okresního soudu v Chomutově na stole. „Jsme nadřízeným orgánem, takže jsme první na tahu. Ze zákona máme oprávnění vyhodnotit a přezkoumat postup kteréhokoli státního zástupce, a zdali z naší strany nepřichází v úvahu nějaká opatření,“ uvedl Jakovec. Až si spis prostuduje, nevyloučil, že si ještě požádá o doplnění dalších dokumentů.

Kontrolu okolností, za jakých byl Novák propuštěn na svobodu, může zkompliklovat skutečnost, že se obě strany sporu na místě vzdaly opravných prostředků. Usnesení soudu proto neobsahuje odůvodnění. „Jediné, kde by se odůvodnění mohlo objevit, je ve formulaci závěrečného návrhu státního zástupce. To by mělo být buď v poznámkách státního zástupce, anebo v protokolu o veřejném zasedání,“ dodal. 

Novák byl samá kázeňská odměna, propuštění si zasloužil, říká státní zástupce

Důvodem pro kontrolu postupu soudu ale podle Jakovce nebyl mediální zájem, nýbrž nedávné zamítnutí jiné žádosti o Novákovo podmínečné propuštění. „Není to kvůli tomu, že je to sledovaná kauza. Jde o to, že v předchozí době byla rozhodnutí v této věci opačná, a proto si chceme postup soudu prověřit,“ vysvětlil šéf ústeckých žalobců.

Totiž: žádost o podmínečné propuštění Alexandra Nováka byla naposledy zamítnuta 7. dubna, tedy přesně měsíc před tím, než byla přijata záruka motorkářského sdružení Gryphons. Tehdy Krajský soud v Ústí nad Labem sice ocenil Novákovy kázeňské odměny, nadto mu ale vzkázal, že ve své snaze má ještě chvíli pokračovat. (Celý rozsudek si můžete přečíst ZDE).

A na výsledek kontroly počká také Nejvyšší státní zastupitelství, které nevyloučilo, že by v této věci mohlo ještě podniknout další kroky. „V obecné rovině je možné přijmout záruku zájmového sdružení, předpokládá to i trestní řád. Nicméně vždy je nutné také zvážit, čím se toto zájmové sdružení zabývá, jaké požívá důvěry, a zda tedy bude schopno a ochotno záruku v budoucnu plnit,“ uvedl nejvyšší žalobce Zeman.

„Co podstatného se změnilo?“

Podobně se ve věci angažuje také ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který si také vyžádal informace o případu. I jeho rezort se podivuje nad tím, že ještě nedávno dva soudy Novákovu stížnost o podmínečné propuštění zamítly. „Proto se klade otázka, co tak podstatného se na situaci odsouzeného za dobu několika málo týdnů změnilo, že bylo žádosti vyhověno?“ uvedla mluvčí Kateřina Hrochová.

Odsouzený exstarosta Chomutova Alexandr Novák ve výkonu trestu.

Ministr Pelikán věc prozkoumá z hlediska zachování zákona, ale i kdyby shledal pochybení, propuštění Nováka na svobodu už nikdo nezvrátí. 

„Teoreticky přichází v úvahu uplatnění stížnosti pro porušení zákona v neprospěch odsouzeného, která by na propuštění nemohla nic změnit, nebo i použití kárného opatření vůči soudci,“ vysvětlila Hrochová a dodala: „Byť by byl pan ministr se stížností úspěšný, pak rozhodnutí soudu o podmíněném propuštění je nevratné.“

Chronologie kauzy Novák

  • Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, ale na rakouském soukromém účtu Novákových.
  • Novák byl obviněn v roce 2003.
  • Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.
  • Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.
  • Do vězení nastoupil Novák 2. dubna 2013.
  • Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.
  • Více k tématu si můžete přečíst ZDE.

 

Autor: