29. října 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chartistu, který kritizoval vězeňskou službu, propustili. Případem se bude zabývat Pelikán

(Zprava) Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a dozorce Jiří Středa, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (Zprava) Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a dozorce Jiří Středa, který... | foto: Archiv Jiřího Středy

PRAHA Byl jsem pro ně nepohodlný, protože jsem upozorňoval na nepříjemné věci, tvrdí oceňovaný chartista Jiří Středa, kterého před dvěma týdny propustili z Vězeňské služby. Středovi prý nyní ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nabídl, že se s ním sejde a promluví si s ním o jeho podáních.

Před loni Středa upozornil na plýtvání ve vazební věznici v Olomouci a vysloužil si za to převelení o 374 kilometrů od bydliště. Tím to ale neskončilo. Poté měli Středu šikanovat spolupracovníci, což nyní vyšetřuje i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Později byl chartista na základě psychologického vyšetření postaven mimo službu. Čtrnáctého října ho nakonec z vězeňské služby propustili.

Kdo je Jiří Středa

Aktivista, v roce 1978 podepsal Chartu 77. O čtyři roky později odjel do Francie, pobýval i v Kanadě. Působil na charitativních misích v Kosovu nebo Čečensku. Do České republiky se vrátil v roce 2004.

„Nyní proti tomu připravujeme s advokátem odvolání,“ sdělil serveru Lidovky.cz Středa.

Navíc se chartistovým případem začne podle informací serveru Lidovky.cz zabývat i samotný ministr spravedlnosti Robert Pelikán, na kterého se Středa obrátil na konci září s žádostí o pomoc.

Pankrácká věznice.

Vězeňská služba. Ilustrační foto

Podle dopisu, který má server Lidovky.cz k dispozici, byl Středa na 14. listopadu pozván Pelikánem na schůzku. „Pan ministr by s Vámi rád některé z Vašich podnětů probral osobně,“ stojí v dopise. Server Lidovky.cz kontaktoval Pelikána, zdali může informace o schůzce potvrdit, do zveřejnění textu však neodpověděl a mluvčí resortu nechtěl schůzku potvrdit. „Nemůžeme poskytnout komentář, jelikož nemůžeme potvrzovat ani vyvracet jakákoliv jednání interního charakteru,“ upozornil Jakub Říman z tiskového oddělení.

Středa tvrdí, že ho vězeňská služba propustila neprávem. Psychologické testy, které dělal, byly prý špatně nastavené a proběhly nestandardně. Chartista si navíc stěžoval, že jeho dřívější psychologické posudky z roku 2014 byly skartovány kvůli změně struktury ve vězeňské služby.

Na to Středa podal i podnět na generální inspekci, ta však konstatovala, že k trestnému činu nedošlo, i když naráz byla vyhozena práce zrušených diagnostických center za dva roky. Případ detailně v server Lidovky.cz v minulosti popsal.

„Nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin a odůvodňující zahájení úkonů trestního řízení,“ píše se ve vyrozumění od Generální inspekce bezpečnostních sborů z 24. října 2016.

jzlJakub Zelenka

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?