6. června 2019 15:21, aktualizováno  15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček nevidí důvod pro odchod ČSSD z vlády. Babiš by se měl sejít s organizátory demonstrací, míní

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) přichází na schůzi vlády 3. června 2019... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) přichází na schůzi vlády 3. června 2019... | foto: ČTK

Praha Předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod, proč by měli sociální demokraté odejít z vlády s hnutím ANO. Nešli do ní, aby řešili problémy koaličního partnera, ale aby prosazovali program. Řekl to ve čtvrtek novinářům po jednání grémia ČSSD. Premiér Andrej Babiš (ANO) by se podle Hamáčka měl sejít s organizátory opakovaných demonstrací. Politici musí dát veřejnosti signál, že její hlas vnímají, uvedl.

„My jsme tam (do vlády) šli proto, abychom prosazovali náš volební program, a troufnu si říci, že se nám celá řada věcí podařila. Důvod, proč jsme šli do vlády, tady stále je, a pokud se nám bude dařit naše priority prosazovat, nevidíme důvod, abychom z vlády odcházeli,“ řekl Hamáček. Na grémiu podle něj od nikoho návrh na odchod z kabinetu nezazněl.

„Limity vládní spolupráce jsou jasně dány koaliční smlouvou. Jsou tak silné, že dochází někdy k velice rušným debatám ve smyslu koaličního jednání, například o financování záležitostí, které jsou v gesci ministryně práce a sociálních věcí (Jany Maláčové),“ doplnil první místopředseda ČSSD Roman Onderka. „My jsme do vlády nevstoupili proto, že máme rádi Andreje Babiše, nevstoupili jsme tam proto, že tam máme být nějaká rohožka, o kterou si někdo bude otírat nohy. Vstoupili jsme tam proto, že chceme zlepšit život obyčejných lidí,“ dodal.

Babiš by se podle Hamáčka měl sejít s organizátory opakovaných demonstrací, které vybízejí k demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a předsedy vlády. „Pokládal bych za vhodné, kdyby se pan předseda vlády, stejně jako se scházel se zástupci Rekonstrukce státu či dalšími, sešel s organizátory demonstrací a aby spolu komunikovali,“ uvedl. „V první fázi je důležité vyslat signál lidem, že jejich názor politici vnímají. Ten signál podle mého názoru je, že se s nimi pan premiér sejde. Jakou to bude mít formu, opravdu nemusíme teď řešit,“ doplnil Hamáček.

Hamáček odmítl schůzku s opozicí

Hamáček odmítl schůzku s lídry opozičních stran, ke které jeho a předsedu SPD Tomia Okamuru ve středu vyzvali. Budoucnost ČSSD v koalici chce řešit v rámci sociální demokracie. Řekl to novinářům po čtvrtečním jednání grémia sociální demokracie.

ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve středu uvedli, že chtějí před případným vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě osobně jednat s předsedy ČSSD a SPD o jejich mantinelech spolupráce s ANO. Opozice tak reagovala na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Podle návrhu, který zveřejnila média, má Babiš nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz.

„Pokud se máme bavit o budoucnosti sociální demokracie, tak o ní bude rozhodovat sociální demokracie a její vedení, nikoli kolegové z opozice. Mají celou řadu možností, jak dát najevo, že s vládou nesouhlasí, ale nevidím důvod, proč bych se s nimi měl radit nebo jim měl říkat, jak dál půjde sociální demokracie,“ řekl Hamáček. „Nás čeká 21. června předsednictvo strany, na kterém budeme samozřejmě hovořit, jak dál,“ dodal.

Předsedům ČSSD a SPD chtějí šéfové opozičních stran položit několik dotazů, aby vyjasnili své politické postoje a případné mantinely spolupráce s ANO. Otázky se týkají například další podpory premiéra Babiše v případě, že finální verze auditu EK dojde ke stejným závěrům, jako předběžná, nebo okolností, za kterých ČSSD a SPD podpoří zastavení dotací pro Agrofert. Opozice bude chtít také vědět, jak by se sociální demokraté a SPD zachovali v případě, že by byl Babiš obžalován. Okamury se chce dále ptát, zda má SPD ambici nahradit ČSSD ve vládě.

ČTK
I. Dvořák Socani=béčko ANO 22:45 6.6.2019
A. Novák piráti - béčko top09 6:58 7.6.2019
L. Karvaj 18:47 6.6.2019