27. srpna 2008 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prostitutky dostanou průkazky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse

PRAHA Prostitutky se stanou podnikatelkami. Budou platit daně, prokazovat se speciální průkazkou a chodit každé tři měsíce na zdravotní prohlídky. Tak by měla vypadat regulace prostituce podle návrhu zákona, který včera schválila rada hlavního města. Náměstek primátora Rudolf Blažek pro návrh nyní hodlá lobbovat na ministerstvech i ostatních krajích.

Zastupitelstvu města a následně parlamentu ho hodlá předložit zřejmě v listopadu. Hlavní město si od zákona slibuje především zmenšení počtu veřejných domů a nastavení jasných pravidel pro jejich fungování. „Nyní je situace taková, že jen na Václavském náměstí a v blízkém okolí -například v ulici Ve Smečkách - je asi deset veřejných domů. Zákon ale pojem prostituce nezná, a tudíž lze tento druh činnosti jen těžko kontrolovat nebo regulovat,“ vysvětlil Náměstek primátora Blažek. Pokud by jeho návrh prošel legislativním procesem, stala by se prostituce podobnou živností, jako jsou třeba advokáti nebo jiné profese. Své služby by směli nabízet pouze lidé starší osmnácti let s čistým trestním rejstříkem a s oprávněním vydaným obecním úřadem s rozšířenou působností. Stejně jako jiní živnostníci by prostitutky a prostituti museli platit daně a zároveň každé tři měsíce chodit na zdravotní prohlídky. V případě kontroly by se prokazovali průkazkou s fotografií. Vydání oprávnění k prostituci by stálo tisíc korun.

 Podobná regulace by se týkala i veřejných domů. Ty by směly fungovat pouze na základě povolení obce, a to jen v případě, že by nestály poblíž školy, úřadu, kostela nebo jiné významné budovy či instituce. Obecním úřadům by mohly zároveň z podnikání veřejných domů plynout poplatky. „Doufáme, že by ubylo veřejných domů. Povinné zdravotní kontroly by měly kladný dopad i z hlediska veřejného zdraví, nejen kvůli šíření viru HIV, ale i dalších chorob,“ řekl primátor Pavel Bém.

 Nabízení sexuálních služeb na veřejnosti by zákon plošně zakázal, v pravomoci obcí by bylo případně vymezit místa, kde by bylo povoleno. Blažkův návrh počítá i se sankcemi. Prostitutkám by mohl úřad vyměřit pokutu až padesát tisíc korun za nabízení sexuálních radovánek bez oprávnění. Provozování nevěstince bez povolení by mohlo hříšníka stát až dva miliony korun. Součástí návrhu je i změna trestního zákona, podle níž by ti, kteří někoho k prostituci nutí nebo z cizí prostituce těží, mohli být potrestáni až tříletým vězením.

 Náměstek Blažek svůj návrh už konzultoval s různými úřady i neziskovými organizacemi. Navrhovaná opatření by přivítala některá západočeská města, například Cheb nebo Železná Ruda. Naopak organizace Rozkoš bez rizika, která se věnuje problematice prostituce a prevenci v této oblasti, má vůči návrhu řadu připomínek. Podle nich by byl zákon příliš represivní a prostitutky by nic nemotivovalo k tomu, aby se na úřadech registrovaly.

„Přihlásilo by se maximálně patnáct procent prostitutek, většina z nich totiž tuto práci bere jako dočasnou, nechtějí proto vystupovat z anonymity, bojí se zneužití osobních údajů a potíží v budoucím jiném povolání,“ vysvětlila Jana Poláková z Rozkoše bez rizika. Pokuty za různá nedodržení zákona podle ní navíc otevírají prostor pro korupci nebo falšování lékařských potvrzení. „Jedním z řešení by bylo zavést sexbyznys jako živnost bez speciálních povolení a tabuizování,“ domnívá se Poláková. V hlavním městě nabízí sexuální služby podle odhadů asi šedesát veřejných domů a erotických klubů. Většina z nich je však zkolaudována jako bary, hotely nebo masážní salony.
  • 16Diskuse

Najdete na Lidovky.cz