Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Prostor pro korupci je větší

Česko

říká o novele loterijního zákona Marek Herman zastupující velké sázkové společnosti.

* LN Před včerejším hlasováním poslanců o omezení hazardu, resp. o angažovanosti měst a obcí v této regulaci, jste prohlásil, že „buď vyhrajeme, nebo prohrajeme“. Vyhráli jste, nebo prohráli?

Tím, že poslanci umožnili městům a obcím účastnit se povolovacího řízení k provozování loterií, vytvořili prostor pro korupci v městech a obcích. Je to krok zpátky, takže v podstatě prohra.

* LN Máte s korupcí konkrétní zkušenosti?

Máme. Jedná se například o Hranice na Moravě, Nový Jičín, Český Krumlov, Františkovy Lázně, Příbram, Prahu. Je potřeba se omluvit dvaceti až třiceti starostům, kteří jsou slušní a myslí to vážně. Ale pak je opravdu hrozivé číslo starostů, kteří pronajímají herny, zneužívají vyhlášky, aby zlikvidovali konkurenci.

* LN Jak taková likvidace vypadá v praxi?

Máme konkrétní případy, kdy z centra města zmizí pět heren a zůstane tam jedna, kterou vlastní manželka zastupitele.

* LN Podle vás tedy města a obce ve skutečnosti o regulaci hazardu nestojí?

V roce 1998, kdy města a obce získaly pravomoc povolovat výherní hrací přístroje, bylo instalováno 39 tisíc herních přístrojů. Nyní jich je 75 tisíc. Ty povolují jenom obce. To jasně svědčí o vůli obcí regulovat hazard.

* LN Počet herních automatů ale vzrostl i ve městech, kde zastupitelstvo proti hazardu aktivně vystupovalo...

Pravdou je, že se děly i nefér věci, např. v Bohumíně. Tam sice zastupitelstvo snížilo počet automatů ze 130 na 30, ale provozovatelé se jim vysmáli za zády. Nainstalovali videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí. Máslo na hlavě mají obce i stát.

* LN Obáváte se, že když města a obce budou moci více rozhodovat o umisťování hracích automatů, bude docházet k vytěsňování provozovatelů z řad velkých loterijních společností?

Může se to stát. Slušní starostové mohou skutečně nových pravidel využít k tomu, aby obec vyčistili od hazardu. Ale ti, co se chovají korupčně již nyní, mohou opravdu velké společnosti vytlačovat a prosazovat spřátelené firmy.

* LN Včera přijatou novelu možná Senát zamítne. Je stávající stav lepší než navrhovaná novela?

Stávající stav není dobrý, ale naučili jsme se s ním žít. Největším problémem je to, že státní dozor nemůže v podstatě nic dělat. Tím pádem malé zaplivané pseudokasina a pseudoherny si dělají, co chtějí, a smějí se všem za zády. Požadujeme například, aby každý, kdo chce provozovat loterie a sázky, měl alespoň tři miliardy základního jmění a prokazoval, že peníze řádně zdanil a jak k nim přišel.

* LN Ministerstvo financí připravuje nový loterijní zákon, který by měl vstoupit v platnost v roce 2012. Proč se namísto současného povyku nad dílčí novelou nevyčká na nový zákon?

To je politika ČSSD. Sociální demokraté se chtěli zviditelnit před volbami. Když se ale na jejich návrh začaly nabalovat další věci, musela vzniknout celá novela. Všichni říkali: „Nedělejme malou ani velkou novelu, ale rovnou udělejme nový zákon.“

Autor: