Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mírná zima hrabošům svědčí. Kontroloři se bojí ještě většího přemnožení, schválili jejich plošnou likvidaci jedem

Česko

  10:37aktualizováno  15:28
Praha - Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) bude vypisovat opatření, kterými povolí aplikaci prostředků na hubení hlodavců přímo na povrch půdy. Tento postup bude možný, až se zveřejní podrobnosti povolení, mělo by to být nejpozději do konce února.

Hraboš polní. foto: Wikipedia

Aplikace tzv. rodenticidů bude možná pouze na pozemcích, kde jsou hraboši přemnoženi natolik, že jejich populace překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti, sdělil ve čtvrtek mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Inspektoři ústavu budou posuzovat situaci na konkrétních pozemcích.

Hraboši prý způsobili škody za půl miliardy. Další ještě přibudou, hlásí Zemědělský svaz

Zemědělský svaz ČR uvítal, že stát povolí hubit přemnožené hraboše rozhazováním jedu na pole. Zda není na zastavení hlodavčí kalamity už příliš pozdě, se podle předsedy svazu Martina Pýchy teprve zjistí, řekl dnes na tiskové konferenci. Zdokumentované škody podle něj už dosáhly 1,7 miliardy korun. Protože je ne všichni zemědělci hlásí, reálné poškození přesáhlo podle něj dvě miliardy.

ÚKZÚZ loni v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky právě na povrch půdy. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po povolené plošné aplikaci na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Nalezli se také uhynulí čápi. Podle ministerstva zemědělství je i v současnosti možná aplikace jedů dovnitř do nor, maximální dávka jsou dva kilogramy na hektar.

Stojí přemnožení hraboši za šířením krvácivé horečky? Nemocnice v Opavě hlásí výrazný nárůst případů

Podle ministerstva zemědělství jde nyní o nezbytné opatření kvůli mírné zimě a narůstající četnosti populace hrabošů. Postup úřad konzultoval s ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví.

Ministerstvo zemědělství upozornilo, že stále upřednostňuje agrotechnická opatření, která by mohla proti hrabošům pomoci, jako je například hluboká orba. Pokud inspektoři ÚKZÚZ povolí aplikaci prostředků do půdy, budou ji moci nařídit i na sousedních pozemcích. Také budou moci nařídit zaorání plodin na pozemku.

Podle odhadu Zemědělského svazu ČR letošní škody způsobené přemnoženými hraboši můžou dosáhnout až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. Svaz na čtvrtek svolal tiskovou konferenci, kde na to chce upozornit. Zemědělci budou mít podle ministerstva nárok na kompenzace škod, pokud nebudou moci aplikovat prostředky proti hrabošům kvůli tomu, že jsou v dané lokalitě zvláště chránění živočichové.

Na Ostravsku uhynuli dva čápi. Otrávil je prvek z jedu na hraboše, prokázaly testy

V tomto týdnu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Závažné virové onemocnění přenáší na člověka jen drobní hlodavci. V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může souviset právě s přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalým poškozením ledvin.

Podrobnosti o aplikaci rodenticidu budou až v únoru

Možnost rozhazovat jen proti hrabošům na půdu, a ne nutnost aplikovat jej pouze do nor přichází podle předsedy zemědělského podniku Pomona Těšetice ze Znojemska Iva Pokorného na poslední chvíli. Přesné podmínky aplikace rodenticidu mají být zřejmé do konce února, což je podle něj nejvyšší čas, řekl ČTK. Plošné užití může podle něj ještě leccos zachránit, některým škodám v letošním roce už však stejně zabránit nepůjde.

Hraboše nelze zcela zlikvidovat, plošný Stutox je nevhodný, tvrdí vědci

Zemědělci napjatě očekávají, jak se extrémně rozmnožení hlodavci podepíšou na ozimech, v Pomoně také musejí řešit, jak nahradit ztrátu na vojtěšce. „Máme ji na 260 hektarech a 60 procent je kvůli hrabošům a suchu zničených. Musíme tak vzít 200 hektarů pro tržní plodiny a naset hrách, abychom měli dostatek krmiva,“ uvedl Pokorný.

Současná nízká aktivita hrabošů podle něj sice odpovídá chladnému počasí a nedostatku krmiva, ale situace je horší než loni tuto dobou. Na mnohých pozemcích je stále obrovské množství děr a při jejich zašlapávání jsou hraboši stále vidět. Morava, zejména jižní, byla loni postižena hrabošem nejvíce. Potýkali se s ním také zemědělci v Dolním Rakousku, dostal se i do Čech. Likvidoval úrodu na polích i stromky v sadech.

Autor: