Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protein ze slin klíštěte ničí nádory

Česko

SAO PAULO Klíště máme zafixované jako nepříjemného parazita, který přenáší nebezpečné infekční nemoci. V našich zeměpisných šířkách člověka nejvíc ohrožuje klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Možná se na klíšťata budeme brzy dívat shovívavěji. Sliny těchto členovců totiž kromě látek zabraňujících srážení krve a umožňujících jim nerušeně sát obsahují protein, který by mohl léčit rakovinu kůže, jater a slinivky břišní. Tvrdí to brazilští vědci, o jejichž objevu informovala agentura AFP.

Když vědci studovali jihoamerický druh tohoto parazita (Amblyomma cajennense), zjistili, že tato bílkovina ničí rakovinové buňky. Zdravé buňky přitom nenapadá.

„Je to obrovský objev,“ soudí hlavní autorka studie Ana Marisa Chudzinskiová-Tavassiová, která se zabývá molekulární biologií na institutu Butantan v Sao Paulu. „Substance obsažená ve slině tohoto klíštěte by mohla být lékem proti rakovině,“ uvedla.

Expertka objevila moc tohoto proteinu pojmenovaného „Faktor X aktivní“, když testovala protisrážlivé vlastnosti sliny klíštěte, které umožňují parazitovi sytit se krví zvířat nebo lidí.

Protein má společné charakteristiky s anticoagulantem (substancí působící proti srážení krve) TFPI či inhibitorem typu Kunitz, který rovněž působí na růst buněk.

Nádor odolával měsíc a půl Vědci pak přistoupili k laboratorním testům, aby zjistili, zda má bílkovina vliv na rakovinové buňky. Výsledky předčily všechna jejich očekávání.

„K našemu velkému překvapení látka nezabíjela zdravé buňky, které jsme také testovali. Zabila jen rakovinové buňky,“ uvedla ChudzinskiováTavassiová. „Jestliže dva týdny denně ošetřuji malý nádor u zvířete, nádor se nerozvíjí, a dokonce se zmenšuje. Po 42 dnech zmizí úplně,“ vysvětlila.

Aby však bylo možno vyrobit lék, je zapotřebí mnoha let klinických testů a velkých investic, což v současnosti není Brazílie schopna zajistit.

„Učinit objev je jedna věc, vyrobit na jeho základě lék je věc zcela jiná,“ uvedla Chudzinskiová-Tavassiová. Zatím podala žádost o patentování proteinu a jezdí po světě, aby svůj objev představila.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021