Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protest taxikářů zablokoval dopravu v pražském centru. Krnáčová chce jednat

Dlouhé kolony se tvořily z obou stran, někteří projíždějící řidiči na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé kolony se tvořily z obou stran, někteří projíždějící řidiči na... | foto: ČTK

PRAHA Taxikáři ukončili protest na pražské magistrále a pomalu odjíždějí, někteří míří k magistrátu. Asi 200 aut blokovalo magistrálu téměř osm hodin, průjezdný zůstal jen jeden pruh v každém směru. Kolony stály od ostrova Štvanice a z druhé strany od ulice 5. května, někteří projíždějící řidiči na protestující troubili. Pražská primátorka Adriana Krnáčová se nechce nechat taxikáři vydírat, na jejich protest nezamířila.

Primátorka je ochotna s taxikáři jednat, ale ne pod tlakem protestů. Taxikáři se podle ní nechovají seriozně. Vloni navíc jednání odmítli, řekla.

Primátorka Adriana Krnáčová je ochotna s nespokojenými taxikáři jednat. Řidiči ale musí zvolit jiný způsob, jak přimět město, aby znovu zasedlo k jednacímu stolu. Pod tlakem protestů si schůzku nevynutí, řekla. Taxikáři se nechovají seriózně. Vloni navíc nedodali potřebné podklady a nakonec podle primátorky jednání odmítli.

„Chtěla bych se omluvit Pražanům, kterým v pondělí skupinka taxikářů znepříjemňovala život,“ řekla Krnáčová na úvod podvečerní tiskové konference, kterou svolala kvůli dopolední blokádě Prahy. Chování řidičů odsoudila. „Je to neseriózní chování, kde si vezmou za rukojmí Pražany, aby si vydupali požadavky, na které nemají nárok,“ doplnila. Poskytovatelé taxislužeb podle ní nejsou schopni se domluvit, co vlastně chtějí. „Máme oprávněné požadavky, jak má služba vypadat, a jak mají taxikáři vypadat, jak mají vypadat zkoušky a jak mají dodržovat zákon,“ doplnila.

Protestní akci svolala Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT), která loni o změnách pravidel pro provoz taxislužeb jednala s magistrátem. Jednání taxikářů a magistrátu v listopadu ztroskotala. Podle primátorky Adriany Krnáčové to bylo proto, že taxikáři nedodali potřebné podklady. Oni si stěžují naopak na odmítavý postoj úřadu, podklady prý dodali dostatečné.

ODS chce zastupitelstvu předložit návrh, jak na nelegální taxislužby

Pražská ODS chce na příštím jednání zastupitelstva předložit návrh, jak na nelegální taxislužby. Vozidla, která si zákazníci objednávají přes mobilní aplikace, nejsou jinak regulovaná, nemají taxametry a jejich řidiči neskládají zkoušky. Jejich potírání požaduje asi 200 taxikářů, kteří na protest zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.

„Nemůžu vám slíbit, že ten návrh bude přijatý, my ho ale předložíme," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík, který za protestujícími dorazil na magistrálu. Zároveň v předchozím vyjádření rozeslaném médiím primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO) kritizoval za nečinnost. Krnáčová jeho účast na demonstraci označila za populismus a sbírání politických bodů.

„Podle dostupných informací měli protestující taxikáři v každém směru jízdy na Wilsonově ulici zablokovat dva jízdní pruhy,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle jeho slov byli na místě dopravní policisté, kteří se snažili v maximální možné míře zachovat plynulost silniční dopravy. „V tomto směru se snažíme dělat maximum,“ potvrdil pro server Lidovky.cz Hulan. Policie nicméně žádala řidiče, aby v obou směrech zvolili jiné trasy k průjezdu metropolí, pokud to bylo možné. Směrem od Holešovic mohli například jet po nábřeží Kapitána Jaroše nebo Edvarda Beneše, případně sjet u Bulhara a podjet kritické místo Opletalovou ulicí. „I tyto objízdné trasy se ale mohou postupně zahltit,“ připustil Hulan.

„Chceme být na magistrále před tím, než půjdou magistrátní úředníci a radní do práce,“ řekl novinářům ráno na Strahově předseda AKT Daniel Tarljovski. Podle něj by bylo dobré, kdyby tam za nimi někdo z vedení Prahy přišel.

Taxikáři nás vydírají, tvrdí Krnáčová

Dopravu v místě protestu korigovali policisté, kteří ale měli podle mluvčího Tomáše Hulana omezené možnosti. Například odtah stojících vozů nebyl možný. „Řešení odtahem je reálné, ale pokud si je řidič vědom obstrukcí, tak takové řešení u každého z protestujících by bylo časově náročné. Jednorázový odtah několika stovek aut není možný,“ uvedl mluvčí.

Jako místo konání protestu organizátoři nahlásili magistrátu Strahov, auta blokovala dopravu ale ve Wilsonově ulici. Vzhledem k tomu policisté každého účastníka protestu v této ulici zadokumentovali a kvůli podezření z porušení zákonů o provozu na pozemních komunikací a o shromažďovacím právu předali materiál příslušnému správnímu odboru. Každý účastník tak bude oznámen magistrátu, který rozhodne, zda se provinil, a případně určí odpovídající sankci, uvedl Hulan. Žádné fyzické útoky policie při protestu podle něj nezaznamenala, časté ale byly verbální.

„Taxikáři si berou za rukojmí Pražany ve své válce za výši výdělku za službu, která má v Praze otřesnou pověst. Jestli svou stávkou něčeho docílí, tak pouze toho, že lidé se na ně budou dívat zase o něco hůř než před stávkou. Je to vydírání, které nikam nepovede, a já budu ta poslední, kdo by mu měl podlehnout,“ uvedla Krnáčová ve vyjádření pro ČTK. Deklarovala ochotu jednat až poté, co vozidla přestanou pražskou dopravní tepnu blokovat.

Trvá na tom, že taxikáři měli dodat požadované podklady a jednání by mohla pokračovat. Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) to ale odmítá, podklady prý dodala dostatečné. Hlavní požadavek protestu, potírání nelegálních přepravců, podle Krnáčové není v kompetenci Prahy. Tato vozidla poskytují smluví přepravu, nemají označení taxi a certifikované taxametry. „Snažili jsme se je kontrolovat stejně jako ostatní provozovatele, ale Uber zablokoval našim kontrolorům platební karty, čímž jim zabránil v opětovném objednání vozu. Řešení už ale máme a příští měsíc budeme pokračovat v kontrolách i Uberu,“ přislíbila Krnáčová.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka byl pondělní protest důsledkem nečinnosti primátorky, jeho strana chce na příštím jednání zastupitelstva předložit návrh, jak naložit s nelegálními taxislužbami. Podle Krnáčové je to populismus.

Demonstrace v centru

Taxikáři demonstrovali už loni v létě, vozidla tehdy omezila provoz v centru. Protestovali proti chystanému přezkoušení všech řidičů z místopisu a jazyka. Hrozbu demonstrace 1. září odvrátil slib primátorky, že do konce roku zvýší maximální cenu za kilometr jízdy v taxislužbě. To se ale nestalo. Podle úřadu nesou vinu taxikáři, kteří nedodali potřebné podklady. Magistrát požadoval, aby stanovili standardy, tedy například třídu a stáří vozidla, a vyčíslili reálné náklady.

Úřad také vylučuje to, že by mohl zakročit proti nelegálním taxislužbám. Zakázat je může jen ministerstvo dopravy a úředníci nesmí neoznačená vozidla kontrolovat.

Taxikáři demonstrovali už loni v létě, vozidla tehdy omezila provoz v centru.
Dlouhé kolony se tvořily z obou stran, někteří projíždějící řidiči na...

Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli 2000 aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů. Část řidičů jezdí pro konkrétní taxislužbu, většina získává zákazníky přes dispečink. Největší z nich, Taxi Praha, s dnešním protestem nesouhlasí. Podle jejího jednatele Patrika Altmana tlumočí asociace názor jen menšiny řidičů.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...