Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední generace omezovala magistrálu, aktivisté obsadili jeden pruh

Česko

  18:28aktualizováno  19:31
Protestní hnutí Poslední generace v úterý v podvečer pořádalo další pochod. Ve spolupráci s hnutím Extinction Rebellion Česká republika procházelo od 17:30 po pražské magistrále směrem od metra Vltavská k Národnímu muzeu. Trasu minulého pochodu museli aktivisté na příkaz magistrátu upravit a mohli se pohybovat jen po chodníku, tentokrát opět vstoupili i na vozovku. Akce se účastnily zhruba tři desítky aktivistů.

Aktivisté nesli transparenty například „Dálnici tu nechceme“ nebo „Magistrálu pro lidi“. Akce byla bez větších konfliktů, svůj nesouhlas ale projevovali troubením nebo nadávkami projíždějící řidiči. Za aktivisty šla také malá skupina odpůrců s transparentem „Stop ekoterorismu“.

Úterní pochod vypadal podobně, jako ten, který se plánoval na 12. září, ale nakonec se konal v pozměněné podobě. Záříjový pochod tehdy protestujícím nařídil upravit magistrátní odbor živnostenský a občanskosprávní s tím, že se aktivisté mohou pohybovat jen po chodníku. Rozhodnutí města poté „třicítkáři“ napadli u soudu, protože modifikovaná trasa podle nich ztratila svůj účel. Soud jim následně konání pochodu na silnici povolil.

„Rozsudek soudu nám v pondělí dorazil. Máme teď dva týdny na přípravu kasační stížnosti,“ řekl v úterý mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Z tohoto důvodu v úterý protestující opět pochodovali přímo po magistrále, doprava byla omezena v jednom jízdním pruhu. Happening s blokováním provozu před budovou muzea tentokrát v plánu nebyl.

Standardně jsme zkoordinováni s policií. Shromáždění se tedy uskuteční obdobně jako ta před prázdninami,“ uvedl před zahájením akce Hofman.

Aktivisté si setkání naplánovali na 17:30 u metra Vltavská, odkud 2,4 kilometru dlouhý pochod zahájili. Cílem hnutí a 2. pochodu pro humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku je upozornit na velkou intenzitu dopravy.

„Pochodem upozorníme na dlouhodobě neřešenou situaci na pražské magistrále, jejíž humanizaci politici slibují už přes 30 let, ale stále neudělali víc než pár kosmetických změn,“ uvedlo hnutí na Facebookové stránce k úternímu pochodu.

Protestující chtějí dosáhnout realizace přechodů pro chodce, vzniku cyklopruhů na magistrále nebo instalace závor, které by bránily vjezdu aut do centra. Mezi jejich další cíle patří i zavedení maximální rychlosti 30 km/h ve městě z důvodu snížení emisí.

Akce se konají dlouhodobě

Podobné akce aktivisté pořádají dlouhodobě. Většina z pražských pochodů se konala na magistrále, byly jich přibližně dvě desítky. Pochody nebo protesty proti přílišnému dopravnímu vytížení jsou běžné i v dalších městech a také v zahraničí.

Hnutí již před časem oznámilo, že naplánovalo další pochody, které se budou konat až do února příštího roku. Následující pochod se má uskutečnit 18. října odpoledne. Jeho trasa povede z Vyšehradu na Pankrác. Do konce října se pak plánuje ještě jeden pochod od Nádraží Holešovice směrem na Vychovatelnu. Poté se dá očekávat ještě dalších šest pochodů, poslední na 13. února odpoledne.

Trasa dnešního pochodu.

Trasa dnešního pochodu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: