Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Protest Milionu chvilek v Průhonicích se bude řešit ve správním řízení, účastníci se prý ‚nepovoleně shromáždili‘

Premiér Andrej Babiš chce v rámci předvolební kampaně v Průhonicích rozdávat zmrzlinu. Přivítají ho křížky na náměstí. (7. sprna 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Protestní akce spolku Milion chvilek pro demokracii v Průhonicích u Prahy při srpnové předvolební autogramiádě premiéra Andreje Babiše (ANO) půjde do správního řízení. Podle policie se kvůli namalování křížů na náměstí v Průhonicích dobrovolníci ze spolku nepovoleně shromáždili, uvedla v pátek pro Českou televizi (ČT) její mluvčí Monika Schindlová.
  21:54

Dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii před začátkem Babišovy autogramiády pomalovali náměstí kříži, které podle spolku připomínaly zemřelé s covidem.

„Shromáždění, v rámci kterého byly kříže namalovány, nebylo ohlášeno,“ řekla Schindlová České televizi. Dodala, že policie proto podezření z porušení zákona o právu shromažďovacím předala správnímu orgánu.

Právo shromažďovací patří mezi ústavní práva a nepodléhá povolení, což Listina základních práv a svobod výslovně stanoví. Pro veřejná shromáždění platí ze zákona jen povinnost ohlášení a obec je může zakázat pouze v ojedinělých, zákonem stanovených případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí.

Premiér Andrej Babiš na průhonickém náměstí, kde jsou nakreslené křížky,...
Křížky na průhonické náměstí dali členové spolku Milion chvilek. (7. sprna 2021)

„Máme za to, že nejsme povinni takovou akci ohlašovat, neboť se setkali jen pozvaní hosté a zaměstnanci,“ řekla vedoucí komunikace spolku Hana Strašáková. Podle ní se na místě sešlo deset lidí.

Podle zákona o právu shromažďovacím neplatí ohlašovací povinnost například pro shromáždění pořádaná právnickými osobami, která jsou přístupná jen jejich členům či pracovníkům a jmenovitě pozvaným. Výjimku mají například také shromáždění v obydlích nebo náboženská shromáždění v kostelích či jiných modlitebnách.

Při akci policie také dva lidi zadržela. „Jeden z mužů, který házel vejce, je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití, za což hrozí ve správním řízení až dvacetitisícová pokuta. Po došetření bude věc předána správnímu orgánu k projednání,“ uvedla pro ČT Schindlová.

Muži podle České televize patřili k odpůrcům vládní politiky a očkování. Na mítink jich dorazily asi dvě desítky. „Incident s vajíčky proběhl dlouho po naší akci. S dotyčnými nejsme a ani jsme nebyli v kontaktu. Ostatně ani nejde o náš styl,“ uvedla k tomu Strašáková.

Autor:

Mohlo by vás zajímat