16. ledna 2018 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protest proti Babišovi a Ondráčkovi v Praze. Mluvil tam i Horáček

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček (uprostřed) mezi účastníky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček (uprostřed) mezi účastníky... | foto: ČTK

PRAHA Protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti nominaci poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) na předsedu komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů přišly v úterý na pražské Malostranské náměstí více než dvě stovky lidí.

Organizátorům demonstrace, která se konala v sousedství Poslanecké sněmovny, vadí, že se v úterý o důvěru pro svou vládu ucházel politik, který byl kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo obviněn z podvodu. S Ondráčkovou nominací nesouhlasí, protože se jako policista v roce 1989 podílel na potlačování demonstrací kritiků tehdejšího režimu.

„Akce byla původně svolána na protest proti volbě pana Ondráčka jako předsedy kontrolního výboru GIBS, ale tím, jak se mění situace v Parlamentu. přerostla v demonstraci nespokojenosti občanů s děním v Parlamentu,“ uvedli organizátoři v prohlášení.

Lidé měli vlajky Česka a Evropské unie, jiní transparenty s hesly proti Babišovi. Některá hesla odkazovala na Jana Palacha, který se před 49 lety upálil kvůli vývoji v československé společnosti po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

Účastníci demonstrace nazvané Palachův týden: občané hlídají demokracii a...

Účastníci demonstrace nazvané Palachův týden: občané hlídají demokracii a slušnost se sešli na Malostranském náměstí v Praze.

Na Palacha vzpomněli i řečníci. „Máme na paměti památku Jana Palacha a další z Palachova týdne,“ řekl lidem organizátor Tomasz Peszyński. Na akci promluvil i neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček nebo překladatel Hayato Okamura, bratr šéfa hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Za Palacha protestující drželi minutu ticha. Demonstraci zakončili zpěvem státní hymny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz