Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před uzavřeným konzulátem v Brně protestovala tisícovka lidí

Česko

  18:54aktualizováno  20:40
Před uzavřeným generálním konzulátem Ruska v Brně se konal protest proti invazi na Ukrajinu. Na místě byla asi tisícovka lidí, uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Další přicházeli. Většina se držela v úzkém pásu mezi kolejemi a vozovkou naproti konzulární budovy na Hlinkách. Ulice zůstala tedy průjezdná, mnozí řidiči troubili na podporu demonstrantů.

Účastníci protestu měli ukrajinské vlajky, objevila se také vlajka Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nápisy na transparentech volaly po míru, vyjadřují solidaritu s Ukrajinou a také označují ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince.

Konzulát zvenčí působí opuštěný, rolety jsou stažené. Vstupní branka do zahrady v ulici Hlinky byla zavřená na řetěz, před ní jsou vypálené svíčky ze čtvrtečního protestu a kartonové transparenty. U branky je přilepený ironický vzkaz „Pálíme, balíme, potáhneme pryč“ podepsaný „Lavrovovi bastardi“. Sergej Lavrov je ruský ministr zahraničí.

Fotky, nápisy a vzkazy visí také na plotě konzulátu. Mnoho jich spojuje Putina s nacistickým diktátorem Adolfem Hitlerem, jde například o fotomontáže ruského prezidenta s hitlerovským knírkem a patkou. Na plotě jsou také nápisy Rusáci = vrazi nebo Běž domů, Ivane.

Organizátoři zdůrazňovali, že šlo o pokojný protest. Akce začala minutou ticha za mír, poté zněly hymny Česka a Ukrajiny. Policie situaci jen monitorovala, zasahovat nemusela.

Jeden z organizátorů Dominik Levíček řekl, že náplní dnešní akce nebyly projevy, ale pokojné vyjádření názoru na situaci na Ukrajině. Lidé mohli svůj solidární postoj projevit tím, že otiskli palec prstovou barvou na velkou vlajku Ukrajiny.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat