Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protest za lepší klima místo školy: žáci absenci omlouvají jako rodinné důvody

Česko

  5:00
PRAHA - Studenti pražského Malostranského gymnázia to mají na páteční středoškolské stávky za lepší klima doslova pár metrů. Právě na Malostranském náměstí se tak někteří přidávají do davu středoškoláků, kteří s transparenty jako „Nemáme planetu B“ nebo „Až budu velká, chci být naživu“ upozorňují na změny ve složení atmosféry.

Studentská stávka pro klima na Čechově mostě. foto:  Dan Materna, MAFRA

Kritici celkem tisíců stávkujících českých středoškoláků akci komentují slovy: „Chtějí se jen ulejt ze školy.“ To odmítají nejen studenti, ale i vedení jejich škol.

„Tuto iniciativu podporujeme, i když ji neorganizujeme. Studenti ale vědí, že si musí doplnit školní povinnosti,“ sdělil LN ředitel gymnázia Tomáš Ledvinka. Den mimo školu podle něho žáci většinou omlouvají jako „rodinné důvody“.

„Se studenty jsme o této akci hovořili. Když stávky nenarušují výuku, nemáme s tím problém,“ řekla Anna Kohoutková, ředitelka třeboňského gymnázia.

Studenti mají právo na vyjádření názoru

I kdyby se však ředitelé zpěčovali, moc by to nezměnilo. „Studenti mají právo na vyjádření svého svobodného názoru,“ napsala LN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. A pokud mají omluvenku, mohou jít místo vyučování stávkovat.

Průvod nejen středoškolských studentů prošel dnes Prahou. Protestovali za změnu...
Studentská stávka Fridays for future v Praze.

Ředitelka třeboňského gymnázia Anna Kohoutová je na studenty pyšná: „Jsem ráda, že umí takto slušně projevovat své občanské postoje.“ Vyučující se s těmi, kteří se na jednu z proběhnuvších stávek chystali, předem dohodli na podmínkách. „Nezletilí měli omluvenku od rodičů, zletilí si ji napsali,“ zmiňuje ředitelka. Žádná ze tříd však nebyla v pátek úplně prázdná.

„Přestává být smysluplné sedět ve škole a vzdělávat se pro budoucnost, jež nás pravděpodobně vůbec nečeká. Proto tento pátek vyjdeme do ulic!“ vysvětluje organizační tým třeboňských gymnazistů, proč se rozhodli přidat k celosvětovým studentským stávkám. Ty na přelomu roku započala šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová; každý pátek šla místo školy před parlament a snažila se oslovit politiky, kteří podle ní klimatické změny přehlížejí.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...