Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemědělci protestovali u Úřadu vlády, při průchodu Prahou brzdili dopravu

Česko

  12:52aktualizováno  14:39
Zhruba dva tisíce zemědělců se po poledni vydalo po protestním mítinku na pochod Prahou. Z Václavského náměstí přes magistrálu zamířili na Karlovo náměstí a poté k Úřadu vlády, kde od zhruba jedné hodiny odpoledne zněly asi hodinu a půl proslovy. Policie situaci monitorovala, řidiče poprosila o trpělivost a volbu jiné trasy zejména v okolí vládní budovy.

Při samotném průchodu Prahou podle informací redaktora iDNES.cz protestující výraznější zdržení dopravy nezpůsobili. Například magistrálu zablokovali jen na pár minut. Z Karlova náměstí se pak vydali podél nábřeží už k vládě.

„Situaci monitorujeme, zatím neevidujeme porušení veřejného pořádku,“ uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Omezení ovšem hlásila městská hromadná doprava, pražský dopravní podnik zavedl několik opatření (viz zde).

Krátce po jedné protestující dorazili k Úřadu vlády. Tady si na začátek zazpívalí národní píseň Ach synku, synku. Organizátoři odhadli, že sem přišlo čtyři tisíce lidí, odhady policie jsou poloviční.

Na pódiu pak začali vystupovat řečníci za jednotlivé druhy zemědělské výroby - za dojný skot, prasata, ovoce a zeleninu. Prakticky vsichni se shodli, že nárůst nákladů, který trvá od loňského roku, není možné plně odrazit ve výkupních cenách. Dojde tak k omezování chovů a útlum tzv. citlivých komodit. Vláda se místo pomocí rozhodla více dotovat malé neprodukcni zemědělce, tvrdí.

Kabinet Petra Fialy podle nich se zemědělskou veřejnosti nekomunikuje, nálepkuje ji za agrobarony. Povede to ale ke zdražení potravin, které se budou muset do CR stále více dovážet jako je tomu už například u vepřového masa. Vláda se nejspis bojí se zemědělci mluvit, což dokazuje i případ ministra zemědělství Nekuly, který se podle jednoho řečníků radši hodil marod. Nekula měl na začátku týdne potvrzený covid.

Protest následně v 14.30 skončil zpěvem české hymny.

Při pochodu k úřadu se pískalo a lidé nesli transparenty s nápisy Generální stávka, Bez zemědělství není budoucnost nebo Ceny potravin určuje vláda.

Zemědělci v Praze protestovali proti dotační politice, která by měla začít platit od příštího roku. Obávají se, že chovatelé zvířat se dostanou do větších ztrát a budou muset zavírat chovy.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat