Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce studentů se zúčastní protestního týdne

Vzdělávání

  12:43
PRAHA - Protestů proti reformě vysokých škol by se měly podle odhadů organizátorů účastnit tisíce studentů. Příští týden se budou v celé republice konat průvody, přednášky a happeningy. Kvůli hlavnímu protestnímu pochodu v Praze vyhlásila na středu Univerzita Karlova rektorské volno. Novinářům to řekl Jan Gruber z Iniciativy pro svobodné vysoké školy. Akce podpoří i divadla a známé osobnosti.

Stovky studentů a pedagogů Univerzity Karlovy se vydaly od pražské právnické fakulty na pochod k sídlu vlády. Protestují proti reformě vysokých škol. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vysokoškolských studentů je v České republice přes 300 000. Takzvaný týden neklidu odstartuje tuto neděli v pražském divadle Komedie, kde budou akademici a umělci debatovat o vysokoškolské a kulturní politice.

ČTĚTE VÍCE:

Od pondělí do pátku se pak budou v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, ale také v Ostravě, Opavě nebo Ústí nad Labem konat přednášky pro veřejnost a debaty s akademiky. Studenti ale připravují i koncerty, výstavy nebo promítání filmů.

Protestní týden:

Na úterý jsou naplánovány protestní pochody v Brně, Olomouci a Českých Budějovicích, v Hradci Králové studenti "obsadí" školu a budou zde přespávat.

Hlavní akcí pak bude středeční průvod Prahou, účastníci z řad studentů z celé republiky chtějí dojít před Úřad vlády. Menšími akcemi pak budou protesty pokračovat až do konce týdne.

Například v Brně se na čtvrtek chystá happening "S vášní pro vzdělání", kdy budou přítomní svou lásku k veřejným vysokým školám demonstrovat hromadným líbáním na náměstí Svobody.

"Připravované změny povedou k zásadnímu omezení autonomie vysokých škol ve prospěch politických a ekonomických elit a posléze i k výraznému zhoršení kvality českého terciárního vzdělání," vysvětlil spoluorganizátor protestů Gruber, proč studenti vystupují proti reformě.

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách a vrátila je ministrovi školství k přepracování. Kabinet by měl materiál projednávat v březnu, reformy minulý týden podpořil premiér Petr Nečas (ODS).

Studentům a většině akademické obce se nelíbí zavedení školného, změny v pravomocích akademických orgánů a bojí se i zásahů komerční sféry. Reforma také počítá s takzvaným kontraktovým financováním, při němž by univerzity dostaly na několik let dopředu slíbený určitý objem peněz. Nově by se také školy měly orientovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktické uplatnění absolventů.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat