28. srpna 2012 13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf Ropidu: V Berlíně lidé také protestovali proti změnám MHD

Pavel Procházka, šéf organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Procházka, šéf organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). | foto: ČTK

PRAHA Z chystaných změn ve veřejné dopravě má velká spousta pražanů obavy. Ředitel společnosti Ropid Pavel Procházka však čtenářům Lidovky.cz v online rozhovoru připomněl, že i v jiných evropských městech obdobné změny vyvolaly bouřlivé reakce.

"Prožíváme v současné době úplně to samé, jako kolegové v Berlíně, Drážďanech..., když měnili obdobným způsobem MHD. I tam lidé přelepovali informace na zastávkách, stejně jako v Praze," odpověděl čtenářům.

ONLINE ROZHOVOR S PAVLEM PROCHÁZKOU:

Srovnání veřejné dopravy Prahy s jinými evropskými městy, kterými Ropid argumentuje, prý obstojí. Jak jeden ze čtenářů upozornil, města jako Berlín, Drážďany nebo Hamburk jsou svým charakterem od Prahy dosti odlišná. "To, jak lidé cestují, je pro systém MHD důležitější, než struktura samotného města. Jsme proto přesvědčeni, že systém bude i v Praze dobře fungovat," říká Procházka, který sám podle svých slov MHD denně využívá.

Na místech budou informátoři

Změny v dopravě jsou výsledkem přepravního průzkumu, který se provádí periodicky každé dva roky. Ropid zjišťoval počet nastupujících i vystupujících na jednotlivých zastávkách a obsazenost jednotlivých spojů. Výsledné změny jsou i v souladu s oponentním posudkem, který vypracovala ČVUT.

KOMPLETNÍ ZMĚNY V MHD ZDE (PDF)

Případným komplikacím chce Ropid předejít nasazením informátorů do nejfrekventovanějších míst, kteří budou v pátek a v pondělí poskytovat lidem všechny potřebné informace.

To, jak se změny osvědčí, bude jasné až z počtu cestujících na jednotlivých linkách, a to zejména nových metrobusových. "Výsledky přepravních průzkumů zveřejňujeme už teď. Rozhodně nerušíme linky, které jezdily plné a léta dobře fungovaly," doplnil.

Od prvního dne změn bude Ropid provoz sledovat a vyhodnocovat i všechny připomínky cestujících. Na podzim se chystá velký anketní průzkum. "Věřím, že většině z vás změny pomohou, jakmile se s nimi důkladně seznámíte," rozloučil se se čtenáři Procházka.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.