1. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

První světelný billboard zhasl. Ohrožoval školáky na přechodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Protest v pražských Jinonicích.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest v pražských Jinonicích. | foto: iDNES.tv

PRAHA V Čechách zhasl vůbec první LED billboard. Uspěli totiž odpůrci obří světelné reklamy u přechodu v pražských Jinonicích, kde ohrožovala děti ze dvou základních škol, protože odváděla pozornost projíždějících řidičů.

Poutač instalovaný začátkem roku 2013 přestal svítit v polovině dubna. "Je to určitě první vypnutý LED billboard a doufáme, že ne jediný," řekl serveru Lidovky.cz Vojtěch Razima z webu Kverulant, který proti reklamám u silnic bojuje.

ČTĚTE TAKÉ:


Příběh začal již v roce 2011, kdy žáci Waldorfské základní školy označili přechod čtyřproudové Radlické ulice u křižovatky s ulicí Mezi lány jako nejrizikovější místo v anketě Bezpečná cesta do školy. Projektant potom navrhl vybudování dělicího ostrůvku, podklady dostal magistrát i radnice Prahy 5.

Jenže místo ostrůvku se u přechodu začátkem letošního roku objevil obří LED billboard. Obyvatelé Jinonic proti němu uspořádali hned dva happeningy, jelikož podle nich odváděl pozornost řidičů, kteří potom projížděli na červenou. Billboard překvapivě nezatrhla radnice Prahy 5, ale jediný inzerent, společnost Vodafone.

"Prohlásil, že billboard, o kterém si veřejnost myslí, že je nebezpečný, je pro inzerenty podobně přínosný jako sportovec, který dopuje," upřesňuje Razima. Radnice teď jedná s majiteli reklamní plochy o jejím přesunutí, dodnes ale nezveřejnila, kdo kontroverzní stavební povolení vydal. Zabezpečení samotného přechodu je nicméně nyní u ledu, podle webu Chodcisobě.cz ho Technická správa komunikací plánuje až na rok 2015.

Nejnebezpečnější světelné billboardy jsou však podle Razimy u pražské Jižní spojky, vypnutí dvou obřích obrazovek poblíž křížení s dálnicí D1 se sdružení od letošního února domáhá u soudu. Kolik podobných billboardů v Česku bliká, není jasné. "Seznam nemá nikdo, osobně bych si tipnul, že jich je kolem čtyřiceti," odhaduje Razima.

ogoOndřej Golis
  • 3Diskuse