Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Protesty zemědělců skončily, 'rukojmím' byl i Kalousek

Česko

  19:33
PRAHA - Kvůli nízkým výkupním cenám mléka blokovali zemědělci dopravu na dvou desítkách míst v Česku. Nejvíce jich ráno bylo na D1 na Vysočině, kde se mohli řidiči setkat s až čtyřmi stovkami traktorů a aut. V 11:00 farmáři akci ukončili.

Osobní a nákladní automobily s černými prapory a nápisy "Demonstrace" a "Chceme zastavit vybíjení krav" blokovaly 29. června téměř hodinu a půl přivaděč na dálnici D5 u Plzně. Zemědělci tak protestovali proti nízké výkupní ceně mléka. foto: ČTK

On line reportáž sledujte zde

U Plzně blokovala zemědělská nákladní auta dopravu k dálnici D5 u Ejpovic. Na silnici mezi dálnicí a Plzní se v obou směrech vytvořila dlouhá zácpa. Kolony aut vznikly i na přivaděčích na křížení dálnic D1 a D2 u Olympie v Brně. Zemědělci protestovali i na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.

Kvůli protestu se dočkal prezident Agrární komory ČR Jan Veleba i výhrůžek. "Někdo mi hrozil, ale nebudu to komentovat," řekl Veleba. 


Na Rychnovsku a Náchodsku vyjelo od rána protestovat kolem 50 traktorů a dalších zemědělských vozidel. Podle policie ale farmáři  dopravu výrazně nezkomplikovali. "Řidiči jeli ukázněně za kolonami. Provoz byl jako v dopravní špičce," řekla mluvčí rychnovské policie.

V zácpě uvízl i Kalousek
V jedné z kolon uvízl i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Chápu situaci zemědělců, ale jsem přesvědčen, že brát si třetí osoby na silnicích jako rukojmí, není ten správný způsob," řekl serveru idnes.cz Kalousek, podle kterého je řešením trpělivé vyjednávání.


Farmáři se bojí o práci i o dojnice
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby by letos kvůli nízkým výkupním cenám mléka mohlo přijít o práci až dva tisíce lidí. V Česku je podle něj zhruba 400 tisíc dojnic, asi 20 tisíc hrozí, že skončí předčasně na jatkách.

Ceny, za které mlékárny od zemědělců vykupují mléko, jsou dnes v celé Evropě v průměru o třetinu nižší než před rokem a často nepokrývají ani výrobní náklady farmářů. Nepříznivá situace trvá již od loňského podzimu a stále se nelepší. Zemědělci proto požadují zavedení minimální výkupní ceny mléka či státní podporu chovatelům skotu - takovou, jakou podle nich poskytují některé jiné vlády v Evropské unii.

Šebesta: Nezastávám protesty, zemědělce ale chápu

Ačkoliv ministr zemědělství Jakub Šebesta není zastáncem protestních akcí zemědělců, důvody jejich dnešní demonstrace chápe. Ministerstvo prý již řadu kroků na jejich podporu provedlo a další údajně chystá.

"Pozitivní zprávou pro zemědělce je, že je k využití zhruba miliarda korun z takzvaného Barrosova balíčku," uvedl Šebesta. Částka určená pro Česko má společně s národním dofinancováním dosáhnout zhruba 1,1 miliardy korun.

"Chtěli bychom, aby tyto prostředky byly z větší části použity na podporu sektoru mléka," řekl ministr. Šebesta doufá, že se mu tento krok podaří ve vládě prosadit. V polovině července by měl být návrh předložen Evropské komisi.

Šebesta připomněl, že od svého nástupu do funkce podporuje znovuzavedení národní podpory takzvaného školního mléka. Vláda Mirka Topolánka ji loni na podzim zrušila a mléčné výrobky pro školáky byly nadále dotovány jen z unijních prostředků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!