Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protézy jsou výhoda, tvrdí studie

Česko

PRAHA Jihoafrický mladík Oscar Pistorius měl od dětství jeden velký sen. Chtěl si zazávodit na olympijských hrách s nejlepšími sprintery světa.

Přestože se narodil bez holenních kostí a rodiče mu nohy na radu lékařů nechali amputovat pod koleny, ještě než mu byl rok. Přestože běhá na umělých protézách.

„Za poslední čtyři roky jsem 95 procent závodů běžel proti zdravým soupeřům,“ říká Pistorius.

Nezdolný Pistorius se totiž nevzdal a dokázal prakticky nemožné. Na protézách se stal mezi handicapovanými nejlepším na světě a na trati 400 metrů dokonce zaběhl čas 46,56 sekundy, který mu bohatě stačí k tomu, aby se kvalifikoval na olympijské hry do Pekingu a bojoval tam se zdravými atlety.

„Rád bych na olympiádu jel,“ prohlašuje Pistorius.

Je lepší o několik procent Šťastný konec ale Jihoafričanův příběh zřejmě mít nebude. Mezinárodní atletická federace IAAF totiž asi Pistoriusovi start v Pekingu nepovolí. Rozhodnout má v sobotu, ale na veřejnost prosákl klíčový faktor, na němž bude záviset verdikt.

IAAF se totiž obává, že speciální protézy dávají handicapovanému sportovci výhodu oproti zdravým jedincům. Proto nechala provést analýzu. V Německu se Pistorius podrobil testům spolu s pěti zdravými sprintery s podobnými osobními rekordy. „Proti nim měl Pistorius významnou výhodu,“ píše ve zprávě, kterou citoval Die Welt, profesor Peter Bruggemann z německé sportovní univerzity v Kolíně nad Rýnem. „Rozdíl je několik procentních bodů,“ tvrdí Bruggemann. Pistorius používá na sprint speciální lehké karbonové protézy. „Běhám na nich už šestnáct let a používají je i normální handicapovaní lidé,“ brání se Pistorius a IAAF nařkl, že se mu schválně snaží bránit v závodění se zdravými.

„Máme pravidlo, které zakazuje technickou pomoc,“ vysvětlil mluvčí IAAF Nick Davies. „A věříme, že protézy přesně pod tohle pravidlo spadají. Pan Pistorius by se měl uklidnit. My studii platíme.“

***

Oscar Pistorius Jednadvacetiletý rodák z jihoafrické Pretorie drží všechny rekordy mezi paralympiky na tratích od 100 do 400 metrů. Na paralympiádě v Aténách v roce 2004 získal zlato a bronz. V minulé sezoně se objevil na mítíncích v Římě a v Sheffieldu. Další starty mu ale IAAF zakázala s odkazem na „nefér výhodu“, kterou mu dávají speciální karbonové protézy oproti zdravým sportovcům. Prý jsou lehčí a delší, než by bylo třeba. „Jestli si někdo myslí, že je to výhoda, tak ať si nechá uříznout nohy a uvidíme,“ rozčílil se Pistoriusův kouč Ampie Louw.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat