Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci.‘ Mezi Čechy kolují falešné zprávy, část jim věří, ukázal průzkum

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Druhá vlna pandemie se promítla i do veřejného mínění. Obavy z nákazy se zvyšují, Češi začali brát hrozbu koronaviru vážněji. Na druhé straně jsou čím dál častěji konfrontováni s nepravdivými informacemi, či konspiračními teoriemi, a často jim i věří. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos.

Šest z deseti Čechů se setkalo s konspiračními teoriemi ohledně koronaviru, většinou na internetu, častěji na sociálních sítích, dále i v médiích. Z výzkumu také vyplývá, že 52 procent lidí, kteří na konspirační teorie narazili, jim i alespoň někdy uvěřili, 25 procent dokonce vícekrát.

Například třetina Čechů potvrdila to, že jako prevence proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci. To je výrazně více než v zahraničí, kde tomuto tvrzení věří méně než pětina lidí. Dále pětina Čechů si myslí, že virus může být šířen balíčky ze zahraničí. V tomto bodě jsou Češi méně důvěřiví než zbytek světa, jelikož v zahraničí tento hoax označilo za pravdivý 35 procent dotázaných.

Obavy rostou

V poslední době rostou v české populaci obavy z koronaviru. Čísla dosáhla svého maxima při první vlně pandemie v dubnu, kdy se viru bálo přes 80 procent Čechů. Potom čísla postupně klesala na 55 procent v květnu a od té doby s počtem nakažených čísla opět rostou. Aktuálně má strach z koronaviru 60 procent populace.

Zároveň je virus brán více vážně, Češi si uvědomují rizika a na sílící druhou vlnu se připravují. Na začátku pandemie si pouze 15 procent Čechů myslelo, že dostat virus pod kontrolu může trvat více než půl roku, aktuálně jsou o tom přesvědčeni dvě třetiny českých občanů. 

Návratu intenzivní pandemie se obávají téměř tři čtvrtiny Čechů. Více než polovina z nich pak podniká nějaká konkrétní opatření pro svou ochranu, například se snaží o posilování imunity sportem, či si nechávají dovézt nákupy, zintenzivňují své hygienické návyky, vyhýbají se místům, kde se koncentruje větší množství lidí, více si šetří peníze a podobně.

Ekonomická krize

Velká část Čechů vnímá ekonomické dopady pandemie. Přes polovinu jich uvádí, že koronavirus je hrozbou pro jejich zaměstnání.  Téměř dvě pětiny Čechů zaznamenaly v uplynulém půl ruce pokles příjmů. 

Čtvrtina lidí zná někoho, kdo v důsledku koronavirové krize přišel o své zaměstnání. 13 procent mělo významný problém s úhradou běžných měsíčních nákladů a pro naprostou většinu byly tyto výdaje větším problémem než dříve.

Nejvíce se Češi v souvislosti s koronavirem obávají rostoucích cen. Více než polovina má starost, že budou nuceni snížit své životní standardy. Strach z neschopnosti splácet své závazky mají častěji mladí lidé do 29 let.

,

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...