Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci.‘ Mezi Čechy kolují falešné zprávy, část jim věří, ukázal průzkum

Česko

  16:26
Praha - Druhá vlna pandemie se promítla i do veřejného mínění. Obavy z nákazy se zvyšují, Češi začali brát hrozbu koronaviru vážněji. Na druhé straně jsou čím dál častěji konfrontováni s nepravdivými informacemi, či konspiračními teoriemi, a často jim i věří. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Šest z deseti Čechů se setkalo s konspiračními teoriemi ohledně koronaviru, většinou na internetu, častěji na sociálních sítích, dále i v médiích. Z výzkumu také vyplývá, že 52 procent lidí, kteří na konspirační teorie narazili, jim i alespoň někdy uvěřili, 25 procent dokonce vícekrát.

Například třetina Čechů potvrdila to, že jako prevence proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci. To je výrazně více než v zahraničí, kde tomuto tvrzení věří méně než pětina lidí. Dále pětina Čechů si myslí, že virus může být šířen balíčky ze zahraničí. V tomto bodě jsou Češi méně důvěřiví než zbytek světa, jelikož v zahraničí tento hoax označilo za pravdivý 35 procent dotázaných.

Obavy rostou

V poslední době rostou v české populaci obavy z koronaviru. Čísla dosáhla svého maxima při první vlně pandemie v dubnu, kdy se viru bálo přes 80 procent Čechů. Potom čísla postupně klesala na 55 procent v květnu a od té doby s počtem nakažených čísla opět rostou. Aktuálně má strach z koronaviru 60 procent populace.

Zároveň je virus brán více vážně, Češi si uvědomují rizika a na sílící druhou vlnu se připravují. Na začátku pandemie si pouze 15 procent Čechů myslelo, že dostat virus pod kontrolu může trvat více než půl roku, aktuálně jsou o tom přesvědčeni dvě třetiny českých občanů. 

Návratu intenzivní pandemie se obávají téměř tři čtvrtiny Čechů. Více než polovina z nich pak podniká nějaká konkrétní opatření pro svou ochranu, například se snaží o posilování imunity sportem, či si nechávají dovézt nákupy, zintenzivňují své hygienické návyky, vyhýbají se místům, kde se koncentruje větší množství lidí, více si šetří peníze a podobně.

Ekonomická krize

Velká část Čechů vnímá ekonomické dopady pandemie. Přes polovinu jich uvádí, že koronavirus je hrozbou pro jejich zaměstnání.  Téměř dvě pětiny Čechů zaznamenaly v uplynulém půl ruce pokles příjmů. 

Čtvrtina lidí zná někoho, kdo v důsledku koronavirové krize přišel o své zaměstnání. 13 procent mělo významný problém s úhradou běžných měsíčních nákladů a pro naprostou většinu byly tyto výdaje větším problémem než dříve.

Nejvíce se Češi v souvislosti s koronavirem obávají rostoucích cen. Více než polovina má starost, že budou nuceni snížit své životní standardy. Strach z neschopnosti splácet své závazky mají častěji mladí lidé do 29 let.

Autoři:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat