130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

‚Proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci.‘ Mezi Čechy kolují falešné zprávy, část jim věří, ukázal průzkum

Česko
  •   16:26
Praha - Druhá vlna pandemie se promítla i do veřejného mínění. Obavy z nákazy se zvyšují, Češi začali brát hrozbu koronaviru vážněji. Na druhé straně jsou čím dál častěji konfrontováni s nepravdivými informacemi, či konspiračními teoriemi, a často jim i věří. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos.

Covid zavírá české školy, učitelé se ale ústenkám spíše brání. Při výuce se v nich ztrácí mimika i hlas

Šest z deseti Čechů se setkalo s konspiračními teoriemi ohledně koronaviru, většinou na internetu, častěji na sociálních sítích, dále i v médiích. Z výzkumu také vyplývá, že 52 procent lidí, kteří na konspirační teorie narazili, jim i alespoň někdy uvěřili, 25 procent dokonce vícekrát.

Například třetina Čechů potvrdila to, že jako prevence proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci. To je výrazně více než v zahraničí, kde tomuto tvrzení věří méně než pětina lidí. Dále pětina Čechů si myslí, že virus může být šířen balíčky ze zahraničí. V tomto bodě jsou Češi méně důvěřiví než zbytek světa, jelikož v zahraničí tento hoax označilo za pravdivý 35 procent dotázaných.

Obavy rostou

V poslední době rostou v české populaci obavy z koronaviru. Čísla dosáhla svého maxima při první vlně pandemie v dubnu, kdy se viru bálo přes 80 procent Čechů. Potom čísla postupně klesala na 55 procent v květnu a od té doby s počtem nakažených čísla opět rostou. Aktuálně má strach z koronaviru 60 procent populace.

Dobrý den, tady hygiena, jdete do karantény. Co čekat od telefonátu kvůli covidu

Zároveň je virus brán více vážně, Češi si uvědomují rizika a na sílící druhou vlnu se připravují. Na začátku pandemie si pouze 15 procent Čechů myslelo, že dostat virus pod kontrolu může trvat více než půl roku, aktuálně jsou o tom přesvědčeni dvě třetiny českých občanů. 

Návratu intenzivní pandemie se obávají téměř tři čtvrtiny Čechů. Více než polovina z nich pak podniká nějaká konkrétní opatření pro svou ochranu, například se snaží o posilování imunity sportem, či si nechávají dovézt nákupy, zintenzivňují své hygienické návyky, vyhýbají se místům, kde se koncentruje větší množství lidí, více si šetří peníze a podobně.

Ekonomická krize

Velká část Čechů vnímá ekonomické dopady pandemie. Přes polovinu jich uvádí, že koronavirus je hrozbou pro jejich zaměstnání.  Téměř dvě pětiny Čechů zaznamenaly v uplynulém půl ruce pokles příjmů. 

Čtvrtina lidí zná někoho, kdo v důsledku koronavirové krize přišel o své zaměstnání. 13 procent mělo významný problém s úhradou běžných měsíčních nákladů a pro naprostou většinu byly tyto výdaje větším problémem než dříve.

Nejvíce se Češi v souvislosti s koronavirem obávají rostoucích cen. Více než polovina má starost, že budou nuceni snížit své životní standardy. Strach z neschopnosti splácet své závazky mají častěji mladí lidé do 29 let.

Autoři: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás