Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Veteráni chtějí bránit Česko před běženci. Stropnický kontroverzní iniciativu vítá

Chorvatsko v noci na 3. listopadu začalo uzavírat hraniční přechod se Srbskem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatsko v noci na 3. listopadu začalo uzavírat hraniční přechod se Srbskem... | foto: ČTK

PRAHA Jsme připraveni bránit vlast, tvrdí Sdružení válečných veteránů, které zároveň kritizuje „bezzubou politiku EU“ v uprchlické krizi. „Jsme pro solidaritu, ale ne za cenu zničení vlastní společnosti a kultury,“ tvrdí v prohlášení. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) aktivitu veteránů vítá.

Sdružení válečných veteránů se netají řadou kontroverzních výroků na adresu uprchlíků.

„Uprchlíci, které jsme viděli během misí, vypadají jinak, než ti, co míří nyní do Evropy,“ tvrdí Sdružení válečných veteránů. „Pokud dnes chtějí jen do Německa, stěžují si na stravu v záchytných táborech, na určitý režim omezení pohybu, zahazují identifikační průkazy, nejsou to váleční uprchlíci a měli by být odesíláni zpět do země svého původu,“ kritizuje sdružení v prohlášení.

Příchod velkého množství běženců bez řádné kontroly je podle nich vážným bezpečnostním rizikem. „Jsou mezi nimi i členové teroristických organizací,“ míní veteráni a nabízejí „pomoc“ při ochraně Česka. Jako důvod jim slouží útoky v Paříži, které ale spáchali teroristé žijící ve Francii a Belgii. „Nechceme nečinně sledovat zbabělou střelbu na Pařížany, teroristické útoky na pasažéry civilních letadel, středověké sadistické zabíjení zajatců podřezáváním, upalováním v klecích nebo rozmetáním trhavinou,“ dodávají.

Ministr obrany si prohlédl cvičnou materiální základnu humanitární pomoci.

Ministr obrany Martin Stropnický

Ministr obrany jejich zápal oceňuje. „Předně vítám, že vojáci, kteří už jsou povětšinou v záloze, mají stále zájem o obranu a bezpečnost země. Základní teze jejich prohlášení více méně korespondují s našimi praktickými činy,“ řekl pro server Lidovky.cz Martin Stropnický, který ostřejší výroky přešel.

Sdružení ale mimo jiné varuje i před „bezzubou politikou EU“, která údajně nebyla schopna zabezpečit ochranu hranic Schengenského prostoru. S tím se částečně ztotožňuje i Stropnický a připomíná, že Česko samo bez unie nabídlo pomoc státům, jež migrační vlna zasáhla nejvíce.

„Vojáci pomáhali v období největšího náporu v Maďarsku a Slovinsku, nově Česko vyšle 25 policistů do Makedonie. Přispíváme tak k ochraně schengenské hranice, aby migranti procházeli do EU kontrolovaně a byla tak možná jejich registrace. Tuto formu pomoci jsme byli schopni poslat prakticky okamžitě, bez zdlouhavého schvalování v Bruselu,“ dodal Stropnický.

Ochrana kultury?

Veteráni se také postavili proti kvótám na přerozdělování uprchlíků. Pomoc by se podle nich měla orientovat na místa, kde zuří válečné konflikty. „Jsme pro solidaritu, ale ne za cenu zničení vlastní společnosti a kultury,“ napsali veteráni.

Podle odhadů činí měsíční obrat ekonomiky v táboře  kolem 14 milionů dolarů....
Všude, kde je příležitost , hrají se hry. V táboře je podle organizace UNICEF 6...

Sdružení válečných veteránů má v současné době kolem 1500 členů. „Deset procent je v důchodovém věku. V aktivní záloze bude ještě tak polovina,“ odhaduje Kateřina Jindrová z představenstva organizace. Prohlášení veteránů prý získalo napříč členy jednomyslnou podporu. „Obvykle bývá hodně připomínek. Tentokrát to bylo bez výhrad,“ popsala.

Organizace vznikla v roce 1993. Zakládajícími členy byli většinou vojáci, kteří bojovali ve válce v Perském zálivu. Současným šéfem sdružení je Pavel Budínský.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Evropská unie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Evropská unie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Evropská unie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!