20. března 2010 14:42, aktualizováno  17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proti Paroubkovi se vztyčily u orloje stovky prostředníčků

Stovky lidí ukázaly na Staroměstském náměstí Jiřímu Paroubkovi prostředníček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky lidí ukázaly na Staroměstském náměstí Jiřímu Paroubkovi prostředníček. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pražské Staroměstské náměstí "ozdobilo" v půl třetí odpoledne zhruba osm set vztyčených prostředníčků, a to jen 'na počest' Jiřího Paroubka. Toto výmluvné gesto ukázali předsedovi ČSSD fanoušci skupiny na sociální síti Facebook Fotka pro Paroubka a ti, kteří se zrovna ocitli u orloje a nápad se jim zalíbil. Tříminutová akce byla protestem proti tomu, že si sociální demokracie nechává fotit své odpůrce.

Právě proti focení odpůrců se už na Facebooku postavilo téměř 62 tisíc uživatelů. Skupina Fotka pro Paroubka fanoušky vyzývá, aby Jiřímu Paroubkovi poslali jeho na poslanecký e-mail fotku se vztyčeným prostředníčkem.

Krátce před půl třetí, na kdy bylo naplánované vypuštění balonku, před orlojem nebyl skoro nikdo, tedy kromě turistů. Pořadatel akce Zdeněk Strnad se těšil na to, že přijdou všichni ti, kteří se na Facebooku přihlásili. "Uděláme si hezké odpoledne, vypustíme balonek a půjdeme domů," předpovídal Strnad. Předseda Jiří Paroubek podle Strnada jen lže a nikdy není schopný dodržet slovo.

Prostor před orlojem se sice zaplnil celý, nedá se ale spočítat, kdo byl v tu chvíli proti Paroubkovi a kdo turista. Prostředníček ale zvedli všichni. Gesto mělo původně trvat až dvě minuty, prostředníčky ale byly ve vzduchu nakonec necelou minutu. Na dav se totiž tlačil průvod s bílými dřevěnými kříži, který protestoval proti potratům.

Stovky lidí ukázaly na Staroměstském náměstí Jiřímu Paroubkovi prostředníček.

Skupina předem upozornila, že akce bude pokojná, že se neozve žádný projev a nebudou ani rozdávány letáky. "Akci nepořádá žádná organizace, je výrazem společné vůle lidí, spojené ve skupině Fotka pro Paroubka," avizovali pořadatelé.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz