NOVÉ HEŘMINOVY Protestující proti vybudování přehrady v Nových Heřminovech poprvé sáhli do oblasti umění. Do aktivit směřujících proti zatopení svých domovů tak chtějí zapojit více lidí.
Jako první chystá občanské sdružení Obava protestní koncert. Původně ho plánovali na louce, kde má v budoucnu začínat hráz přehrady. „Myslím, že postoj lidí k plánované stavbě se u nás ve vesnici nezměnil. Většina je proti,“ říká předsedkyně sdružení Vítězslava Erbenová. Místo ale nakonec změnili poté, co jim starosta nabídl obecní volejbalový areál. „Je to pro nás jednodušší, na louku bychom museli složitě přivádět elektřinu a podobně,“ řekl včera další člen sdružení Obava Oliver Rotik.
Právě lidé ze sdružení Obava vyvolali v srpnu v Nových Heřminovech referendum, které zavázalo obecní zastupitele, aby bránili stavbě přehrady všemi zákonnými prostředky. Pro zástupce radnice je závazné, byť verdikt padl většinou jediného hlasu.
Na koncertě 21. září odpoledne vystoupí skupina mladších rockerů Way Out Rock z Bruntálu a starších milovníků country Karavana z Opavy. „Že budou hrát mladší a starší hudebníci z okolních měst, chápeme jako symbol. Nechceme někde protestovat s transparenty nebo snad provádět blokády cest. Forma protestu hudbou je přiměřená,“ řekl včera Rotik. Vyloučil, že by sdružení Obava zvalo na akci místní politiky. „Je před volbami a politickou záležitost z odporu proti přehradě dělat nechceme,“ uzavřel Rotik s tím, že spíš mají zájem o muzikanty - všichni jsou prý na akci příští neděli vítáni.
Hráč bruntálské kapely Way Out Rock Jan Staruba říká, že se jim nápad hrát proti přehradě velmi zalíbil. „Okolo je pěkná příroda. Kdyby ji přehrada zatopila, bylo by nám jí líto,“ konstatoval. Jeho spoluhráč Alexander Zubov dodává, že mají víc důvodů hrát i proto, že má pod vodní hladinou zmizet dům tety baskytaristy skupiny. „Samozřejmě je pro nás pozvání mladých rockerů zištné. Doufáme, že problémy kolem přehrady začnou zajímat i jejich mladé fanoušky. My jsme už přece jen trochu jiná generace,“ komentuje další část pozvání Rotik.
Během koncertu se má podepisovat i nová petice, kterou sestavili místní chataři. Tedy ti, kteří v obci nemají trvalé bydliště, a proto například nemohli hlasovat v referendu. Počet chatařů je v Nových Heřminovech přibližně stejný jako počet stálých obyvatel, tedy kolem dvou stovek. Plán výstavby přehrady také „chatařští“ signatáři petice označují jako nevhodný a nesmyslný.
Peticemi a koncertem prý ještě nemusí série plánovaných protestů vůbec končit. „Možná v budoucnu ještě Povodí Odry překvapíme. Můžeme třeba položit přehradě náš základní kámen,“ naznačuje Rotik, že nápady občanské sdružení neopouštějí. Státní podnik Povodí Odry, který stavbu přehrady připravuje, však zatím žádné protesty nezastavují. Práce běží podle plánu. Podle mluvčí podniku Šárky Vlčkové už zhruba polovina majitelů nemovitostí, které mají být zatopeny, dostala konkrétní částky, za kolik mohou být jejich domy a pozemky vykoupeny. Další z vlastníků se částky dozvědí od pracovníků Povodí v nejbližších týdnech. K zemi by v Nových Heřminovech mělo jít šestapadesát objektů, z toho čtyřiadvacet obývaných.
Do konce září by také zástupci Ředitelství silnic a dálnic spolu se zástupci Povodí Odry měli představit místním navrhované varianty obchvatu vesnice. Současná silnice má totiž rovněž částečně skončit na dně přehrady.
O stavbě přehrady na řece Opavě se uvažovalo již za dob RakouskoUherska. Od šedesátých let byla v obci Nové Heřminovy vyhlášena stavební uzávěra, která částečně trvá až dodnes. Nutnost ochránit města a obce na řece Opavě se ukázala po katastrofálních povodních z roku 1997. Krátce po povodních přijel na místo tehdejší ministr zemědělství Josef Lux a prohlásil, že přehrada se začne budovat „do roka a do dne“. Nynější odhady ceny přehrady mluví o nákladech přibližně osm miliard korun a zahájení stavby v roce 2015. Povodí Odry hodlá nechat obyvatele v jejich domech, pokud budou chtít, bydlet co nejdéle.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava