Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Proti sjednocení bojoval i Mitterrand. Za zády Kohla

Česko

Kohl, Gorbačov a Bush vzpomínali na pád berlínské zdi. Gorbačov se Kohlovi omluvil, že se stavěl proti sjednocení Německa.

BERLÍN/PRAHA Dvacet let po pádu berlínské zdi archivy potvrdily, že západní Evropu ovládl na přelomu 80. a 90. let strach ze sjednoceného Německa. Že se proti sjednocení stavěla tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová, je známá věc. Ale že podobnou paranoií trpěl i tehdejší francouzský prezident Francois Mitterrand, odhalily až nově zveřejněné záznamy z britských a francouzských diplomatických archivů. Mitterrand se sice vyjadřoval zdrženlivě, současně však vystupoval jako velký přítel tehdejšího německého kancléře Helmuta Kohla, s nímž prosazoval myšlenku sjednocené Evropy.

Francouzský historik Maurice Vaisse, který archivní dokumenty studoval, potvrdil, že zdaleka největší strach ze sjednoceného Německa měla Thatcherová. Podle záznamů chtěla na svou stranu získat i tehdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova, což už před časem odhalily ruské archivy.

„Vzbudilo to obavy, které hrozí přerůst v paniku,“ citoval Vaisse výrok dalšího z klíčových hráčů tehdejší politické scény v západní Evropě, Francouze Jacquese Attaliho, který na přelomu 80. a 90. let pracoval jako Mitterrandův poradce. Tentýž člověk, který se později stal šéfem Evropské banky pro obnovu a rozvoj, prý v dubnu 1990 Mitterrandovi na rovinu řekl, že jestli „dojde na nejhorší, raději se nechá vystřelit na Mars“.

Sám Mitterrand se pak se svými obavami svěřil Thatcherové při společné večeři v roce 1990. Řekl tehdy, že sjednocené Německo může „získat pevnější půdu pod nohama, než měl Hitler“.

Thatcherová se prý tehdy nejvíc bála Kohla. „Je schopen všeho. Změnil se. Už se nezná. Vidí se jako pán a začíná i tak jednat,“ citoval historik Vaisse telegram, který informoval Paříž o obsahu schůzky francouzského velvyslance s britskou premiérkou.

„Je mi líto, Helmute“ Dvacet let po pádu berlínské zdi se v německé metropoli sešli tři nejdůležitější aktéři tehdejších událostí. Společně s Kohlem, který je po úrazu na kolečkovém křesle, zavzpomínali na pád železné opony Michail Gorbačov a tehdejší americký prezident George Bush.

„Thatcherová, Mitterrand a já jsme od začátku prosazovali, že je potřeba zachovat rozdělené Německo,“ přiznal v sobotu v diskusi v berlínském Friedrichstadtpalastu Gorbačov. „Je mi líto, Helmute. Neměli jsme zpočátku nejlepší vztahy,“ omlouval se bývalý sovětský prezident Kohlovi. Ten prý přesto na onu dobu vzpomíná rád. „Vztahy, jež mě spojovaly s těmito dvěma džentlmeny, nemají v historii obdoby,“ vysekl poklonu Gorbačovovi a Bushovi.

Autor: