Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti Zemanově kritice BIS vystoupil jeho rival z prezidentské volby Fischer. Má schůzku se šéfem zpravodajců

Česko

  5:00
PRAHA - Pavel Fischer se v úterý sejde se šéfem BIS i ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem, aby dále řešil kritické výroky prezidenta Zemana na adresu českým zpravodajcům i jeho vystoupení v ruské televizi. Večer se pak v Senátu sejde s velvyslanci zemí NATO. Co si od schůzek slibuje a co přesně na nich bude řešit, ale odmítl komentovat.

Pavel Fischer. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ještě téměř dva týdny po výroku Miloše Zemana jitří jeho označení pracovníků Bezpečnostní informační služby (BIS) za ‚čučkaře‘ emoce. Za české zpravodajce se postavila téměř celá politická scéna, nejaktivněji se zřejmě k prezidentovým slovům vyjádřila dolní komora parlamentu.

Vyjádření nechce nechat „vyšumět“ předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer. V uplynulém týdnu se k tématu sešel s předsedou zahraničního výboru sněmovny Lubomírem Zaorálkem.

Skutečně vytížený pak bude během úterý, kdy se ráno nejprve sejde se šéfem BIS Michalem Koudelkou. Na otázku servery Lidovky.cz, co od schůzky očekává, odpověděl jen neurčitě: chce si vyjasnit postoje a získat odpovědi na „důležité otázky“.

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS).

Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS).

Podle Fischera se jedná o otázku důvěry. „ Považuji za správné, když mají tajné služby dostatek důvěry od představitelů státu a dostatek prostředků, aby mohly chránit naše národní zájmy a bezpečnost. V tom je co zlepšovat,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Fischer: Zeman otevírá témata rusky v ruské televizi

Kromě kritiky BIS vadí Fischerovi také vystoupení Zemana v ruské televizi NTV, kde začátkem prosince kritizoval protiruské sankce a opět otevřel kauzu novičok. „Máme prezidenta, který na jednu stranu tvrdí, že českému občanovi už všechno řekl, a na druhou stranu o zásadních tématech hovoří v ruštině pro ruskou televizi. Hlásím, že to nedává smysl a že je nutné táhnout za jeden provaz,“ řekl Fischer.

Po schůzce v sídle českých zpravodajců se má v Senátu setkat s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Kromě věcné diskuze však nic dalšího neočekává a dále se nechtěl ke schůzce vyjadřovat.

Celkové výsledky svých snah však Fischer předjímat nechce, kromě symbolického protestu však aktuálně příliš možností nemá. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček označil Fischerovy akce za „snahu o zviditelnění“.

Pavel Fischer byl letos za Prahu 12 zvolen do Senátu. Krátce po svém zvolení oznámil, že hodlá znovu usilovat o post prezidenta republiky.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat