Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proti Zubové se bouří moravská ČSSD. A přidávají se další

Olga Zubová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Zubová | foto: ČTK

PRAHA Nominace předsedkyně Demokratické strany zelených Olgy Zubové na pražskou volební kandidátku vyvolala rozpaky nebo i nevoli u vlivných sociálních demokratů. Zubová byla v pátek navržena na páté, tedy volitelné místo pražské kandidátky ČSSD. První místopředseda strany Bohuslav Sobotka prohlásil, že se o tom dozvěděl týž den večer "z internetu".

Sobotka míní, že tomuto kroku měla předcházet širší diskuse, ČSSD podle něj nemá zapotřebí se spojovat s malými a neúspěšnými politickými subjekty.

"Pro mě osobně to bylo velké překvapení," řekl Sobotka v České televizi.

Jihomoravský hejtman a dřívější šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek soudí, že sociální demokraté, kteří poslankyni a bývalou členku Strany zelených Zubovou navrhli, by také za ni měli nést osobní záruku. Hašek doufá, že Zubová bude po volbách spolupracovat ve sněmovně s klubem ČSSD.

"To, že přichází Olga Zubová na kandidátku, je osobní odpovědnost pražské organizace, která to navrhla," řekl.

Sobotka uvedl, že kandidaturu Zubové považuje za diskutabilní a u tohoto rozhodnutí postrádá smysl. "Domnívám se, že nejsme v situaci, kdy bychom se museli spojovat s takovýmito malými a neúspěšnými politickými subjekty," prohlásil.

Naopak šéf ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že díky Zubové ČSSD významně posílí svoji ekologickou platformu.

Další z místopředsedů, Roman Onderka, její kandidaturu komentovat nechtěl s tím, že jde o rozhodnutí pražské organizace. Je ale přesvědčen, že se o věci bude ještě dnes na odpoledním uzavřeném jednání hovořit.

Zubovou na kandidátku do podzimních předčasných voleb navrhla pražská organizace. O kandidátkách se bude na konferenci rozhodovat dnes odpoledne.

K návrhu na kandidaturu Zubové se hlásí šéf pražské ČSSD Petr Hulinský, ale podle informací dnešních Lidových novin, jež se odvolávají na nejmenované významné politiky ČSSD, má být její kandidatura výsledkem dohody manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka a místopředsedy Demokratické strany zelených (DSZ) Jaromíra Soukupa. Ten má blízko k politikům ČSSD.

Zubová už v pátek odmítla spekulace o tom, že by její kandidatura mohla být odměnou za to, že letos v březnu pomohla sociálním demokratům a komunistům svrhnout koaliční vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS).

"Já to naopak chápu tak, že Demokratická strana zelených dostává reálnou šanci být v Poslanecké sněmovně," řekla. V rámci ČSSD hodlá prosazovat ekologická témata a středolevou politiku.

Zubová byla před vstupem do Strany zelených v roce 2005 členkou ČSSD, z níž údajně vystoupila kvůli příklonu strany doleva. V roce 2005 se premiérem stal Paroubek, který začal mít velký vliv i na dění ve straně. Jejím předsedou se stal o rok později.

Soukup v pátek řekl, že DSZ do sněmovních voleb samostatně nejde, rozhodla se ale podpořit ČSSD. Odmítl komentovat úvahy o tom, že by se obě strany mohly sloučit. Podle médií hrál Soukup významnou roli jako vyjednavač během dnů, které předcházely pádu vlády.

Soukup dříve označil ČSSD za váženého klienta své firmy. Manželce šéfa ČSSD Petře Paroubkové radí, jak komunikovat s médii.

Hašek odmítl spekulovat, zda může zařazení Zubové na kandidátku stranu poškodit: "Rozhodují voliči, žádné průzkumy veřejného mínění".

Dalším kontroverzním kandidátem, o němž by se dnes mohlo na konferenci jednat, je středočeský hejtman a dvojka středočeské volební kandidátky ČSSD David Rath. Někteří významní sociální demokraté v tomto týdnu uvedli, že Rath by kandidovat neměl, protože některými výroky a postoji prý může zhatit snahu ČSSD vyhrát říjnové volby.

Za Ratha se ale postavilo páteční předsednictvo ČSSD. Podle dnešních Práva a LN údajně předseda ČSSD Jiří Paroubek při pátečním zasedání špiček strany pohrozil rezignací a neúčastí ve volbách, pokud by Rath padl.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!