20. září 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protiběženecká karta. Žádný migrant v kraji, slibují kandidáti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 94Diskuse
Na obavách z nelegálních přistěhovalců staví také někteří politici tradičních stran. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na obavách z nelegálních přistěhovalců staví také někteří politici tradičních stran. | foto: MAFRA

PRAHA České ani moravské kraje se zatím nemusely potýkat s náporem běženců. Přesto je uprchlické téma pro mnohé politiky natolik lákavé, že mu v kampani před regionálními volbami dávají přednost před rozbitými silnicemi, odlivem kvalifikovaných lidí nebo nezaměstnaností.

„Nechceme na území kraje budovat žádná azylová a detenční zařízení ani mešity pro ilegální imigranty,“ shrnuje předseda liberecké pobočky Svobody a přímé demokracie (SPD) Radovan Vích. U SPD, kandidující se Stranou práv občanů, protiběženecká rétorika nepřekvapí. Na strachu z islámských přistěhovalců ale v nadcházejících volbách staví i tradiční strany. V regionální kampani ho reflektuje ODS, ale třeba i někteří politici vládní ČSSD.

„Na našem území nechceme zařízení pro uprchlíky a jsme připraveni aktivně podpořit uzavření hranic v případě hrozící migrační vlny,“ řekl LN v krajské anketě jihočeský poslanec občanské demokracie Jan Zahradník.

S protiběženeckými prohlášeními slaví úspěch odpůrci politiky otevřené náruče vůči uprchlíkům v Německu, kde se jim daří oslabovat pozici „hlavní přijímatelky“ – kancléřky Angely Merkelové – a její CDU. Může ale taková taktika zaručit dobrý výsledek v krajských volbách v Česku?

Sázka na strach. Na obavách z nelegálních přistěhovalců staví kromě koalice Tomia Okamury a Jana Veleby či Svobodných také někteří politici tradičních stran.
Sázka na strach. Na obavách z nelegálních přistěhovalců staví kromě koalice Tomia Okamury a Jana Veleby či Svobodných také někteří politici tradičních stran.

Migrace, nebo silnice?

Vedoucí katedry politologie Masarykovy univerzity Stanislav Balík míní, že obavy z masivního přílivu přistěhovalců z Blízkého východu či Afriky a strach z možných teroristických útoků islamistů mohou stranám přinést určité množství hlasů. „Je však otázka, jestli budou krajské volby ovlivněny regionálními problémy, nebo celostátní politikou. Pokud celostátní náladou, může mít antiimigrantská nota vliv,“ řekl nedávno politolog.

Prezident Miloš Zeman se naopak domnívá, že obava z přistěhovalců do výsledku krajských voleb zásadně nepromluví. Podle něj jde spíš o problém, který by se měl řešit na celostátní úrovni, a nejvýraznějším tématem v regionech bude infrastruktura. „Když vidíte v některých silnicích díry, říkáte si, že kraje potřebují peníze na tyto opravy,“ uvedl.

Přesto je téma přistěhovalců pro množství stran a hnutí lákavé. Oslovuje kandidáty napříč kraji. Například zlínští Nezávislí vyhlásili, že jsou sice pro příliv pracovních sil z jiných evropských zemí, stavějí se však proti přijímání migrantů z Blízkého východu. Kvůli bezpečnostní situaci ve světě by pak rádi do škol zavedli v ýuku civilní ochrany.

  • 94Diskuse
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.