Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční boys & girls netuší, že jsou na Babišově seznamu

Česko

  15:45
PRAHA - Sotva miliardář Andrej Babiš založil svou iniciativu ANO 2011, už si uřízl ostudu. Na webu hnutí, které se chce angažovat v politice zejména bojem proti korupci, se totiž zaštiťuje známými osobnostmi, které o tom ale nevědí.

Andrej Babiš foto: Lidové noviny

ANO 2011 se chlubí například podporou socioložky Jiřiny Šiklové. „Už jsem ale ve sdružení Veřejnost proti korupci, takže nemůžu být v nějakém ANO 2011. Já jsem proti korupci, ale já ani nevím, co to nějaké ANO 2011 je. A jestli z toho chtějí udělat politickou stranu, to už mě vůbec nezajímá,“ řekla včera LN Šiklová.

To bývalá předsedkyně US-DEU Hana Marvanová se již nechala z Babišových stránek vymazat. Podle tiskové mluvčí iniciativy Anny Veverkové si zapsání do seznamu podporovatelů vysloužila Marvanová citací v médiích. „Je to nehorázné, pana Babiše osobně neznám,“ řekla Marvanová serveru parlamentnilisty.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

I jaderný fyzik František Janouch o podpoře ANO 2011 hovoří zdrženlivě, přesto jeho jméno na webových stránkách je. „Žádnou aktivní podporu jsem zatím nevyslovil. Zatím. Myšlenka se mi ale líbí,“ řekl LN Janouch s tím, že s Babišem se osobně setkal. Majitel potravinářského holdingu Agrofert Babiš prohlásil, že chce v následujících dvou letech ladit program a vize hnutí a poté se zúčastnit voleb do Poslanecké sněmovny.

Jak reagují osobnosti na zařazení mezi Babišovy boys & girls?

Michal Viewegh (spisovatel): Podpořil jsem opakovaně veřejně hnutí ANO 2011. Případnou podporu strany vzniklé na tomto základě zvážím. To je ale velmi předčasné.

Alena Dernerová (senátorka): (jestli by šla do voleb ve straně spjaté s hnutím ANO 2011) Nikdy neuvažuji v takto dlouhém časovém horizontu. Tuto iniciativu podporuji a podporovat budu. Co ale bude v roce 2014, nevím.

Jiřina Šiklová (socioložka): Jsem pro všechny organizace, které bojují s korupcí. Už jsem ale ve sdružení Veřejnost proti korupci, takže nemůžu být v nějakém Ano 2011. Já jsem proti korupci, ale já ani nevím, co to nějaké Ano 2011 je. A jestli z toho chtějí udělat politickou stranu, to už mě vůbec nezajímá.

Janouch František (český jaderný fyzik, předseda Nadace Charty 77) : Sešel jsem se s panem Babišem, mluvili jsme o sdružení a já teď pozoruju, jak se vyvíjí a udržuji s panem Babišem kontakt. Žádnou aktivní podporu jsem zatím nevyslovil. Zatím. Myšlenka se mi ale líbí. Kdyby z toho byla politická strana, záleželo by na programu. Boj proti korupci ještě není politický program. Ta situace s korupcí je tady hrozná a je potřeba něco dělat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!