13. srpna 2015 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Člen ČSSD řešil poštu. Za milion pro Chovance a dva pro stranu, tvrdí protikorupční fond

Milan Chovanec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V kauze zakázek pro Českou poštu se to hemží trestními oznámeními. Nejdříve jej podal ministr vnitra Milan Chovanec, který se tím brání nařčení, že měl inkasovat milion korun za zprostředkování zakázky pro podnikatele Lukáše Čadka. Trestní oznámení nyní podal i Nadační fond proti korupci, který disponuje nahrávkou rozhovoru mezi Čadkem a středočeským sociálním demokratem Kamilem Chocem. Dle tajně pořízeného záznamu měl právě Choc podnikateli Čadkovi slíbit pomoc se zakázkou výměnou za úplatek.

„Oznamovatel se v rámci svých protikorupčních aktivit dozvěděl o okolnostech, za nichž byl Lukáš Čadek osloven osobou jménem Kamil Choc, který požadoval po Lukáši Čadkovi 3 miliony Kč výměnou za vyřešení jeho sporu s Českou poštou. Kamil Choc 

sdělil, že je údajně pouze prostředníkem. Ze strany neznámých osob mohlo zde dojít ke spáchání trestných činů,“ píše se v trestním oznámení, které mají LN k dispozici. Ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka uvedl, že oznámení bylo osobně podáno na Vrchním státním zastupitelství v Praze, které řídí žalobkyně Lenka Bradáčová.

Fond má podezření, že byl spáchán trestní čin přijetí úplatku, případně že došlo k nepřímému úplatkářství. V trestním oznámení je průběh kauzy popsán takto: „Lukáš Čadek se sešel s členem ČSSD Kamilem Chocem, který na schůzku přišel s návrhem řešení sporů s Českou poštou poskytnutím úplatku ve výši 3 miliony korun. Dle vyjádření Kamila Choce měla být částka 1 milion Kč vyplacena ministru vnitra Milanu Chovancovi a 2 miliony Kč politické straně ČSSD. Peníze měly být vyplaceny v hotovosti. Kamil Choc zároveň zdůraznil, že je pouhým prostředníkem a uvedl, že by měly být uhrazeny až po úspěšném vyřešení obchodního případu, tedy nikoliv předem. Rozhovor mezi osobou Choc a Čadek byl nahrán a je součásti tohoto trestního oznámení.“

Protikorupční fond vedle nahrávky poskytl pražským žalobcům i údajnou e-mailovou komunikaci mezi sociálním demokratem Chocem a úřednicí pošty vnitra Barborou Snopkovou-Haberouvu. „Z hlediska posouzení, zda-li Kamil Choc byl či nebyl v tomto případu prostředníkem, může být přínosná komunikace mezi Kamilem Chocem a Barborou Snopkovou-Haberovou (ředitelkou Úseku korporátní správy České pošty). Tuto komunikaci poskytl Nadačního fondu proti korupci Lukáš Čadek,“ dodává Nadační fond proti korupci.

Česká pošta ale tvrdí, že uvedené e-malily nepocházejí od ní a jsou falešné. Právě o tuto skutečnost také pošta rozšířila své trestní oznámení. 

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!