14. února 2012 18:40, aktualizováno  19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud ji potrestal za korupci. Od prezidenta dostala milost

Anna Benešová při soudním přelíčení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Benešová při soudním přelíčení | foto: ČTK

PRAHA Korupce není vážný zločin. Takový signál vyslal veřejnosti prezident Václav Klaus. Myslí si to protikorupční organizace, které překvapila milost pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou odsouzenou za podplácení a zpronevěru.

Uběhlo sotva čtvrt roku od chvíle, kdy Benešová dostala dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. Soud ji v listopadu uznal vinou z toho, že v letech 2001 až 2009 nechala zadarmo studovat přes padesát různých úředníků, o kterých si myslela, že mohou škole prospět.

K TÉMATU:

Na školu docházeli především lidé z Úřadu průmyslového vlastnictví, různých pražských obvodů i samotného magistrátu hlavního města. Benešová tím univerzitě způsobila škodu přes šest milionů korun.

Soud ji potrestal také za to, že v obálkách předávala spolu s prospekty lidem úplatky. Zaměřila se na ty, kteří mohli ovlivnit využívání prostor univerzity. Sto tisíc korun tak v roce 2009 dostal například radní za Prahu 3 Pavel Hurda. Benešová si od něj slibovala, že ovlivní ostatní v zastupitelstvu v případě univerzitní žádosti o odkoupení budovy v této městské části.

Odložení trestu pro známého Pitra či Mrázka

Prezident byl shovívavý také k podnikateli Tomáši Malinovi, což je podle serveru iHned.cz známý zavražděného podnikatele Františka Mrázka či Tomáše Pitra. Byl odsouzen za daňové podvody. Malina si měl odpykat pětiletý trest za stamilionový podvod s pohonnými hmotami, prezident se mu ale rozhodl výkon trestu odložit. "Pan Malina část způsobené škody již uhradil a zbytek škody se zavázal splácet. V minulosti nebyl trestán," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Navíc škola utrpěla újmu tím, že si Benešová na její náklady nechala rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích. 

Manžel ji potřebuje

Přesto všechno se jméno ředitelky objevilo na seznamu prezidentských milostí. A to už necelé tři měsíce po vynesení rozsudku.Podle Hradu Klaus přihlédl k tomu, že v minulosti nebyla trestána a že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc. Odsouzená přitom ale byla v podmínce a dvouletý trest si tak odpykávala na svobodě. Na přímý dotaz na upřesnění důvodu milosti Hrad zatím neodpověděl.

Protikorupční organizace se nad rozhodnutím prezidenta podivují. Podle Martina Kameníka, šéfa sdružení Oživení, které bojuje proti korupci, Klaus v případě Benešové milost nadužil. "Zaráží mě, že se vůbec řeší milost v případě podmínky," podivil se.

Veřejnosti podle něj prezident nedává dobrý příklad. "I když se tady orgány činné v trestním řízení snaží trestat korupci, tenhle čin vysílá signál, že to vlastně není nic tak závažného. Relativizuje ji," myslí si.

Anketa

Souhlasíte s udělením milosti pro Annu Benešovou?

Ano 266
Ne 5141
Nedokážu posoudit 273

Obdobně reaguje i Nadační fond proti korupci. Přestože případ Benešové podrobně nezkoumal, má k udělovaným milostem vážné pochybnosti. "Milost v případě uplácení a zpronevěry je pro nás těžko představitelná," uvedl za fond Janusz Konieczny.

S čistým rejstříkem

Benešová má kromě odpuštění podmíněného trestu ještě jeden důvod k radosti. Prezidentská milost jí zároveň prominula zbytek pětiletého trestu zákazu činnosti a odsouzení se jí vymaže i z trestního rejstříku.

ogoOndřej Golis, spaŠárka Pálková