Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud ji potrestal za korupci. Od prezidenta dostala milost

Anna Benešová při soudním přelíčení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Benešová při soudním přelíčení | foto: ČTK

PRAHA Korupce není vážný zločin. Takový signál vyslal veřejnosti prezident Václav Klaus. Myslí si to protikorupční organizace, které překvapila milost pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou odsouzenou za podplácení a zpronevěru.

Uběhlo sotva čtvrt roku od chvíle, kdy Benešová dostala dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. Soud ji v listopadu uznal vinou z toho, že v letech 2001 až 2009 nechala zadarmo studovat přes padesát různých úředníků, o kterých si myslela, že mohou škole prospět.

K TÉMATU:

Na školu docházeli především lidé z Úřadu průmyslového vlastnictví, různých pražských obvodů i samotného magistrátu hlavního města. Benešová tím univerzitě způsobila škodu přes šest milionů korun.

Soud ji potrestal také za to, že v obálkách předávala spolu s prospekty lidem úplatky. Zaměřila se na ty, kteří mohli ovlivnit využívání prostor univerzity. Sto tisíc korun tak v roce 2009 dostal například radní za Prahu 3 Pavel Hurda. Benešová si od něj slibovala, že ovlivní ostatní v zastupitelstvu v případě univerzitní žádosti o odkoupení budovy v této městské části.

Odložení trestu pro známého Pitra či Mrázka

Prezident byl shovívavý také k podnikateli Tomáši Malinovi, což je podle serveru iHned.cz známý zavražděného podnikatele Františka Mrázka či Tomáše Pitra. Byl odsouzen za daňové podvody. Malina si měl odpykat pětiletý trest za stamilionový podvod s pohonnými hmotami, prezident se mu ale rozhodl výkon trestu odložit. "Pan Malina část způsobené škody již uhradil a zbytek škody se zavázal splácet. V minulosti nebyl trestán," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Navíc škola utrpěla újmu tím, že si Benešová na její náklady nechala rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích. 

Manžel ji potřebuje

Přesto všechno se jméno ředitelky objevilo na seznamu prezidentských milostí. A to už necelé tři měsíce po vynesení rozsudku.Podle Hradu Klaus přihlédl k tomu, že v minulosti nebyla trestána a že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc. Odsouzená přitom ale byla v podmínce a dvouletý trest si tak odpykávala na svobodě. Na přímý dotaz na upřesnění důvodu milosti Hrad zatím neodpověděl.

Protikorupční organizace se nad rozhodnutím prezidenta podivují. Podle Martina Kameníka, šéfa sdružení Oživení, které bojuje proti korupci, Klaus v případě Benešové milost nadužil. "Zaráží mě, že se vůbec řeší milost v případě podmínky," podivil se.

Veřejnosti podle něj prezident nedává dobrý příklad. "I když se tady orgány činné v trestním řízení snaží trestat korupci, tenhle čin vysílá signál, že to vlastně není nic tak závažného. Relativizuje ji," myslí si.

Anketa

Souhlasíte s udělením milosti pro Annu Benešovou?

Ano 266
Ne 5141
Nedokážu posoudit 273

Obdobně reaguje i Nadační fond proti korupci. Přestože případ Benešové podrobně nezkoumal, má k udělovaným milostem vážné pochybnosti. "Milost v případě uplácení a zpronevěry je pro nás těžko představitelná," uvedl za fond Janusz Konieczny.

S čistým rejstříkem

Benešová má kromě odpuštění podmíněného trestu ještě jeden důvod k radosti. Prezidentská milost jí zároveň prominula zbytek pětiletého trestu zákazu činnosti a odsouzení se jí vymaže i z trestního rejstříku.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...