3. září 2015 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza záložny: protikorupční policie navrhla obžalobu pro 20 lidí. Jde o miliardu

Ilustrační foto: Protikorupční policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Protikorupční policie. | foto: Lidové noviny

PRAHA Protikorupční policie navrhla obžalobu v kauze zpronevěry a praní špinavých peněz ve zkrachovalém Metropolitním spořitelním družstvu (MSD). Na dotaz to ve čtvrtek bez dalších podrobností sdělila dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Podle dřívějších informací se počet obviněných postupně vyšplhal na dvacet. Škoda, kterou podle vyšetřovatelů způsobili, přesahuje miliardu korun.

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Družstvo údajně poskytovalo úvěry za stovky milionů korun nesolventním zahraničním společnostem bez ověření jejich podnikatelských záměrů, což poškozovalo jak samotnou firmu, tak i zájmy vkladatelů. Společnosti neměly žádnou historii a zřejmě byly zastoupeny nastrčenými lidmi.

Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo peníze k výplatě vkladů kvůli podezření, že tyto finanční prostředky měly být vyvedeny do zahraničí. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud záložnu, která tehdy měla přibližně 14 tisíc členů, poslal do konkurzu.

Loni na jaře pak policie v souvislosti s údajným tunelováním MSD obvinila původně 17 lidí. Tehdy uvedla, že zajistila přes 274 milionů korun a více než šest milionů eur (přes 163 milionů Kč) na účtech devíti firem, přes které pachatelé údajně vyváděli peníze z MSD a zastírali jejich původ.

ČTK

Ford Transit 2,0 TDDi...
Ford Transit 2,0 TDDi...

r.v. 2004, naj. 302 978 km, diesel
128 888 Kč (s DPH)