Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza záložny: protikorupční policie navrhla obžalobu pro 20 lidí. Jde o miliardu

Ilustrační foto: Protikorupční policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Protikorupční policie. | foto: Lidové noviny

PRAHA Protikorupční policie navrhla obžalobu v kauze zpronevěry a praní špinavých peněz ve zkrachovalém Metropolitním spořitelním družstvu (MSD). Na dotaz to ve čtvrtek bez dalších podrobností sdělila dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová.

Podle dřívějších informací se počet obviněných postupně vyšplhal na dvacet. Škoda, kterou podle vyšetřovatelů způsobili, přesahuje miliardu korun.

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Družstvo údajně poskytovalo úvěry za stovky milionů korun nesolventním zahraničním společnostem bez ověření jejich podnikatelských záměrů, což poškozovalo jak samotnou firmu, tak i zájmy vkladatelů. Společnosti neměly žádnou historii a zřejmě byly zastoupeny nastrčenými lidmi.

Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo peníze k výplatě vkladů kvůli podezření, že tyto finanční prostředky měly být vyvedeny do zahraničí. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud záložnu, která tehdy měla přibližně 14 tisíc členů, poslal do konkurzu.

Loni na jaře pak policie v souvislosti s údajným tunelováním MSD obvinila původně 17 lidí. Tehdy uvedla, že zajistila přes 274 milionů korun a více než šest milionů eur (přes 163 milionů Kč) na účtech devíti firem, přes které pachatelé údajně vyváděli peníze z MSD a zastírali jejich původ.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.