Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikorupční policie obvinila tři členy představenstva Key Investments

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Protikorupční policie obvinila tři bývalé členy představenstva investiční společnosti Key Investments. Podle detektivů svými aktivitami způsobili pěti městům či městským částem, 32 lidem a čtyřem právnickým osobám škodu zhruba 315 milionů korun. Kriminalisté trojici viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.

Obvinění působili ve statutárním orgánu akciové společnosti v letech 2007 až 2011. Server Českápozice.cz napsal, že mezi stíhanými jsou Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová.

Podle policistů jeden z obviněných nakupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, přestože věděl o jejich nedostatečné likviditě. "Další dvě obviněné osoby měly nedostatečně dohlížet na činnost společnosti jako obchodníka s cennými papíry, zejména na používané typy investic a správu portfolia z hlediska míry rizika, spojeného s investicemi do neveřejně obchodovaných investičních nástrojů," uvedl mluvčí.

Škoda přes 300 milionů

Podle něho kvůli tomu nemohly být uzavřené smlouvy vypořádány poté, co v dubnu 2011 přišla firma o licenci obchodníka s cennými papíry. Tím byla přes 40 subjektům způsobena škoda přes 300 milionů.

Investiční společnost spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Dohromady firmě všechny radnice svěřily více než půl miliardy korun. Kvůli tomu, že byla firmě odebrána licence, žádaly radnice své peníze zpět.

Praha 10, která firmě svěřila přes 200 milionů korun, zpět dostala jen zlomek. Podle znaleckých posudků, které si radnice nechala vypracovat, firma tržní hodnotu portfolia nadhodnocovala. Key Investments ale pochybení při řízení portfolia odmítala.

Praze 6 se větší část investovaných peněz vrátila, radnici se podle dřívějšího vyjádření mluvčího Adama Halmošiho zatím vrátilo přes 360 z přibližně 430 milionů, které KI svěřila. Zbylé prostředky jsou prý v cenných papírech s různou dobou splatnosti stále uložené.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.